Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Zmiany w wycince drzew od 17 czerwca

Zmiany w wycince drzew od 17 czerwca
jw
06.06.2017, o godz. 14:47
czas czytania: około 4 minut
0

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, która zmienia zasady wycinki drzew na gruntach stanowiących własność osób prywatnych. Od 17 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Od 1 stycznia obowiązują przepisy zezwalające właścicielowi nieruchomości na wycinkę drzew na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

W samych Katowicach w tym okresie doszło do kilku nielegalnych wycinek, w których usunięto kilkaset drzew – w tych sprawach toczą się postępowanie, które mogą zakończyć się karami sięgającymi kilku milionów złotych.

Natomiast wielokrotnie zdarzały się sytuacje, w których drzewa usuwano, co prawda legalnie – natomiast nie brano pod uwagę konsekwencji, jakie mogą nas czekać, gdy w sąsiedztwie usuniętego drzewa zabraknie.

– Przyzwyczailiśmy się do tego, że zieleń stanowi integralną część przestrzeni miejskiej, w pośpiechu nawet nie rejestrując jej obecności. Zieleń może zasłaniać brzydkie widoki i upiększyć zdominowaną surowymi odcieniami szarości rzeczywistość. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wielu nielegalnych i brawurowych działań. Doceniliśmy i zrozumieliśmy istotną kwestię, że wycięcie drzewa trwać może zaledwie kilka chwil, natomiast jego wzrost do podobnej wielkości – wiele dziesięcioleci. W dniu 29 maja Prezydent RP podpisał nowe zapisy ustawy o ochronie przyrody, które wprowadzają szereg istotnych zmian dotyczących zasad gospodarki zielenią – informuje Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska w Katowicach.

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody została ogłoszona w DzU poz.1074. Nowe przepisy będą obowiązywać od 17 czerwca br. Wyjątek dotyczy zapisów dotyczących możliwości wydania zakazu wycinki dla drzew posiadających znamiona pomnika przyrody – przepis ten wejdzie w życie w momencie wydania stosownego rozporządzenia.​

Przegląd wprowadzonych zmian:

1. Nowa ustawa nakłada na osoby fizyczne obowiązek zgłaszania zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają 80 cm (dotyczy to: topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych), 65 cm (dla  kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych) oraz 50 cm (pozostałe drzewa). Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów.

– organ przyjmujący zgłoszenie zobligowany zostanie do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie 21 dni od dnia ich zgłoszenia, podczas których powinien ustalić gatunek drzew oraz ich obwody na wysokości 5 cm. Z oględzin sporządzany będzie protokół, którego zapis utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia (w przypadku nieusunięcia drzew w powyższym terminie konieczne będzie ponowne zgłoszenie).

– w przypadku uznania zasadności organ będzie mógł w terminie 14 dni od oględzin, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia zieleni. Wydanie powyższej decyzji stanowić będzie podstawę dla osoby fizycznej do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew.

– jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosły usunięte drzewa będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości zostanie nałożony obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew.

– usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.

– w przypadku wszystkich innych podmiotów, a także osób fizycznych usuwających drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, obowiązek uzyskania zezwolenia uzależniony jest od obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm od gruntu, a nie jak wcześniej na wysokości 130 cm. Dotyczy to: topól, wierzb, klonów jesionolistnych i srebrzystych -> 80 cm, kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych -> 65 cm i pozostałych drzew -> 50 cm.

2. Z rad gmin zostanie zdjęta możliwość podejmowania uchwał, w których można poszerzyć katalog drzew lub krzewów na usunięcie których nie będzie wymagane uzyskanie zezwolenia, a także katalog drzew lub krzewów za usunięcie których nie będzie naliczana opłata oraz uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie zieleni (na mocy nowej ustawy w terminie do 1 miesiąca od dnia wejścia w życie nowych przepisów minister właściwy ds. środowiska w drodze rozporządzenia określi wysokość stawek opłat oraz ich zróżnicowanie; do czasu wejścia w życie ww. rozporządzenia do ustalania opłaty za usunięcie zieleni stosowane będą maksymalne stawki określone w ustawie o ochronie przyrody, tj. 500 zł/1 cm obwodu drzewa dla drzew i 200 zł/1 m.kw. krzewu).

3. Organy wydające zezwolenia na usuwanie zieleni ponownie zobligowane zostaną do uzgadniania z regionalną dyrekcją ochrony środowiska decyzji dotyczących drzew usuwanych z pasów drogowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024