Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Zieleń w mieście jako "Naturalny Wybór" [WYWIAD]

Zieleń w mieście jako
jw
23.08.2019, o godz. 13:44
czas czytania: około 4 minut
0

W dniach 5-7 września w EXPO XXI Warszawa zagoszczą dwie imprezy branżowe: 27. Międzynarodowa Wystawa Zieleń To Życie (rośliny ozdobne, drzewa, krzewy, byliny oraz technika i akcesoria) oraz 4. edycja Flower Expo Polska (prezentująca kwiaty cięte, rośliny doniczkowe oraz akcesoria dekoracyjne). Organizatorzy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni - potwierdzili udział ponad 250 wystawców z 10 krajów. O tegorocznej edycji i programie wydarzeń towarzyszących rozmawiamy z Agnieszką Żukowską, dyrektor Wystawy Zieleń To Życie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Hasłem tegorocznej wystawy jest “Naturalny Wybór”. Jak należy je rozumieć?

“Naturalny Wybór” odnosi się do idei międzynarodowych targów Zieleń To Życie, które są naturalnym miejscem promocji roślinnej branży. To jedno z najbardziej “zielonych” wydarzeń roku, które prezentuje nowości i promuje firmy zaangażowane w ten sektor. Hasło ma też szerszy wymiar. Zieleń w mieście jest remedium na skutki ekspansywnej urbanizacji oraz konsekwencji związanych ze zmianami klimatycznymi i społecznymi. Podnoszenie świadomości społeczeństwa w odniesieniu do roli zieleni w mieście i podejmowania decyzji z poszanowaniem natury może mieć realny wpływ na poprawienie jakości życia mieszkańców.

W jaki zatem sposób “Naturalny wybór” zaistnieje podczas tegorocznej edycji?

Zieleń To Życie to nie tylko inspirujące prezentacje wystawców lecz również okazja do wymiany wiedzy przy okazji licznych spotkań z ekspertami. Idea zostanie uwzględniona przy scenografii i programie targów, w szczególności tych kierowanych do zarządzających i tworzących zieleń miejską: konferencji “Mocno Zielone Miasto”, prezentacji, seminariów “Wiedza dla Producentów i Handlu”. Stawiamy przy tym na: naturalność, jakość, bioróżnorodność, czyli akcenty charakteryzujące synergię dwóch wydarzeń: Zieleń To Życie & Flower Expo Polska. Podczas targów po raz 20-ty odbędzie się ogólnopolska konferencja “Mocno Zielone Miasto” (piątek 6 września, wstęp wolny po rejestracji). W jej programie szereg istotnych tematów dotyczących: polityki ochrony drzew, parków kieszonkowych, ścieżek rowerowych czy gatunków roślin przyjaznych dla ptaków i owadów. Jednym z prelegentów będzie Marcin Gąsiorowski, praktykujący od wielu lat w Niemczech i w Polsce architekt krajobrazu, który specjalizuje się w tematyce założeń biocenotycznych. Omówi on przykłady takich realizacji, ich funkcje i korzyści, pokaże inspirujące przykłady realizacji. Ponadto w ramach współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska zaprezentowany zostanie “Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie”.

Jakie inne punkty programu i wydarzeń towarzyszących możemy polecić gościom branżowym odwiedzającym targi (kierowane m.in. do: ogrodników miejskich, inspektorów i specjalistów z wydziałów Ochrony Środowiska, komunalnych i inwestycyjnych odpowiedzialnych za zieleń publiczną w miastach i gminach czy przedstawicieli firm urządzających i pielęgnujących tereny zieleni)?

Rozwiązania wspierające projektowanie to atrakcyjny punkt Wystawy. Warsztaty Vectorworks Landmark i Gardenphilia DESIGNER, opierają się na różnych programach komputerowych, dając wsparcie techniczne przy planowaniu terenów zieleni. Natomiast warsztaty projektowe “Mała przestrzeń – wielkie możliwości”, które poprowadzi Agnieszka Hubeny-Żukowska dotyczyć będą projektowania małych prywatnych przestrzeni w miastach i ich wpływu na miejski klimat. Prowadząca zachęci uczestników do tworzenia bioróżnorodnych siedlisk i poszukiwania dróg do obniżenia kosztów pielęgnacji ogrodu i zmiany podejścia do prac ogrodniczych, tak by zamiast obowiązkiem, stały się dla inwestora przyjemnością.

Dlaczego warto zarejestrować się na wydarzeniu i wziąć udział w wystawie Zieleń to Życie?

Program Wystawy Zieleń to Życie to oczywiście wachlarz propozycji skonfigurowanych tak, by w zależności od profesji odwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie, nie tracąc jednocześnie możliwości zobaczenia targowych stoisk i spotkania z prezentującymi je wystawcami. To bezpośrednie kontakty i możliwość sprawdzenia produktu “na żywo” i dopytania to szczególny wymiar targowych spotkań. Warto zwrócić uwagę na Konkurs Roślin Nowości. To jedyna taka rywalizacja w Polsce. W tegorocznej edycji mamy, aż 33 nowości. Mogę zdradzić, że najwięcej jest roślin o atrakcyjnych kwiatach. Wiele z nich znajdzie swoje zastosowanie w zieleni miejskiej. Selekcja idzie mocno w kierunku zwartych form, odpornych na trudniejsze warunki, ale oczywiście bardzo atrakcyjnych. Warto podkreślić, że nowości zgłaszane do rywalizacji są już dostępne do zakupienia u producentów, a sam konkurs daje im mocną promocję, która rozpoczyna się na Zieleń To Życie, gdzie można je zobaczyć na żywo i uzyskać informacje o nich “z pierwszej ręki”. Wracając do programu chcę zwrócić uwagę na wartość spotkania z ekspertami w jednym miejscu. Wiedzy nigdy dość – dlatego od piątku do soboty działać będzie Strefa Porad, gdzie specjaliści różnych branż będą bezpłatnie dzielić się swoim doświadczeniem z zakresu tworzenia ogrodu, doboru roślin i różnych aspektów pielęgnacji, a w sobotę posłuchać m.in. wykładów o najpiękniejszych różach, jadalnych kwiatach, naturalnych formach drzew i krzewów oraz obejrzeć pokazy florystyczne i wziąć udział w warsztatach ogrodniczych.

Kilka słów o dodatkowych działaniach

Aby ułatwić skontaktowanie się uczestników targów przygotowano narzędzia, które nie tylko pomogą w dotarciu do informacji o wystawcy, ale też pozwolą umówić na spotkanie biznesowe. Przygotowano Strefę Spotkań, w której wystawcy będą mogli prowadzić rozmowy z umówionymi partnerami – także poza własnym stoiskiem. Natomiast do użytku wszystkich uczestników targów (wystawców, gości branżowych i zwiedzających) organizatorzy przekazują mobilną aplikację Zieleń to Życie, która umożliwi łatwy dostęp do aktualnego programu, listy wystawców czy planu targów.

Informacje dotyczące programu, wydarzeń towarzyszących, rejestracji dla profesjonalistów, aplikacji mobilnej na: www.zielentozycie.pl

W ramach Wystawy będzie możliwość spotkania redakcji miesięcznika “Zieleń Miejska”. Zapraszamy do hali nr 3, na stoisko nr 3.3.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024