Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Wycofać plastikowe jednorazówki? Eksperci sceptyczni

Wycofać plastikowe jednorazówki? Eksperci sceptyczni
sr
06.09.2018, o godz. 12:49
czas czytania: około 3 minut
1

Branżę tworzyw sztucznych czeka sporo wyzwań w związku z pakietem odpadowym GOZ. W ciągu najbliższych kilku lat zwiększą się wymagania odnośnie poziomów recyklingu, a z obiegu wypaść mają plastikowe jednorazówki. A co z artykułami medycznymi, które mieszczą się w tej kategorii? Strzykawki to w końcu również artykuły jednorazowego użytku. - Musimy uważać by nie wylać dziecka z kąpielą - ocenia Kazimierz Borkowski z PlasticsEurope Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Komisja Europejska zmierza do stopniowego wycofania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, co wynika to z prawodawstwa unijnego i wpisuje się w założenia pakietu odpadowego gospodarki obiegu zamkniętego. Dodatkowo do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw mają nadawać się do recyklingu. Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope ocenia, że branżę czeka duże wyzwanie, a decyzje muszą być podejmowane z rozwagą.

– Komisja proponuje m.in podniesienie obowiązkowego poziomu recyklingu – mówi Borkowski.

– Rok temu obowiązujący poziom dla tworzyw sztucznych w opakowaniach wynosił tylko 22,5 proc. Teraz proponuje się, żeby do roku 2025 ten poziom wzrósł do 50 proc., a w roku 2030 do 55 proc. To wyraźny, ponaddwukrotny wzrost celów recyklingu. To powinno sprawić, że odpady tworzyw będą lepiej wykorzystane i używane do produkcji nowych wyrobów, a po drugie, będzie mniej śmieci, bo tworzywa będą trafiać do recyklingu, a nie do lasu czy na plażę – ocenia.

Strzykawki i wenflony to też jednorazówki

Kazimierz Borkowski odniósł się również do kwestii problematycznych “jednorazówek”, które coraz częściej przedostają się do środowiska naturalnego. Ich obecność w ekosystemie mórz i oceanów to już prawdziwa plaga, na plażach całej europy z każdym rokiem ląduje coraz więcej śmieci. Najczęściej są to właśnie plastikowe butelki, torebki foliowe, czy niedopałki papierosów, których filtry również powstają z tworzyw sztucznych – podkreśla dyrektor PlasticsEurope.

Do bezwzględnej eliminacji wyrobów jednorazowych ekspert podchodzi z ostrożnością.

– Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby ograniczyć wpływ wyrobów szkodzących środowisku, natomiast nie można wylać dziecka z kąpielą. W kategorii „wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych” mieszczą się również wyroby medyczne, strzykawki, wenflony, przewody i zbiorniki do przetaczania krwi. Jeżeli ta legislacja zostanie przygotowana w sposób chaotyczny i niestaranny, to może dotknąć nas wszystkich, powodując dużo większe problemy niż tylko te związane z czystością środowiska naturalnego – mówi.

– Jestem trochę sceptyczny, zwłaszcza w przypadku pomysłów, które bezpośrednio dotyczą stylu czy komfortu życia, nie wspominając o higienie. Nie wystarczy wprowadzenie zakazu, trzeba jeszcze przekonać ludzi, którzy np. bardzo lubią spacerować z kubkiem kawy po ulicy czy biegać z butelką w ręku – podkreśla.

Państwa walczą z plastikiem

Każdego roku do środowiska morskiego przedostaje się blisko 8 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, z czego 50 tys. ton stanowią plastikowe torby. Szacuje się, że już teraz w morzach i oceanach znajduje się około 200 mln ton tworzyw.

Wiele państw podjęło już walkę z jednorazówkami. W Kenii za używanie jednorazowych worków grozi więzienie, Francja wprowadziła zakaz plastikowych sztućców, Szkocja ogranicza używanie jednorazowych naczyń i sztućców, a rząd Wielkiej Brytanii zwalcza słomki i patyczki do uszu. Również na Portugalczyków czekają wysokie kary za używanie tych produktów. W Polsce zakaz rozdawania darmowych “foliówek” w sklepach i sieciach handlowych obowiązuje od początku roku.

Źródło: Newseria.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Anna

Komentarz #13838 dodany 2018-09-11 11:27:14

Zakaz rozdawania foliówek w Polsce to fikcja - zapłacenie za plastikową reklamówkę kilkudziesięciu groszy to tyle co nic (ludzie nic sobie z tego nie robią), więc jak dla mnie dalej są rozdawane. Polska była przez chwilę mądra - nie pamiętam ile lat temu to było, ale foliówki w ogóle zniknęły ze sklepów. I to było dobre posunięcie! A potem - ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu - wróciły. Co z tego, że jako płatne, ale wróciły :( Moim zdaniem to był wielki krok wstecz po tak dobrym kroku wprzód. Błąd, jaki nie powinien był się zdarzyć.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024