22 kwietnia, w Dzień Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje akcję sprzątania świata w Polsce wraz z zaproszonymi Gośćmi posprząta Park Młociński.

“Tym symbolicznym gestem, w dniu, w którym oczy nas wszystkich zwrócone będą w stronę Matki Ziemi, wyślemy w świat nasz manifest nieśmiecenia. Czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.” – piszą organizatorzy akcji.

Tony odpadów i tysiące wolontariuszy

„Niestety statystyki pokazują, że śmieci w naturze jest coraz więcej. Zeszłoroczna Akcja zakończyła się wynikiem ponad 400 ton odpadów zebranych w trzeci weekend września w całej Polsce. Ten wynik pokazuje, że bezrefleksyjnie i bez troski o naszą wspólną Ziemię porzucamy śmieci w lasach, parkach i na plażach” – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji.


Sprzątanie świata Polska 2021


 

„Jest nas do tego sprzątania coraz więcej o czym świadczy liczba ponad 300 tysięcy Uczestników sprzątających w ubiegłorocznej edycji Sprzątania świata. Ale czy o to chodzi, aby sprzątać? Absolutnie nie! W naszej Akcji chodzi o to, aby szerzyć idee nieśmiecenia, przekonywać do troski o środowisko, segregować domowe odpady. Jednym słowem zmieniać codzienne nawyki na te dobre dla naszej Planety” – dodaje Mikosza.

Dzień Ziemi – inauguracyjne sprzątanie

Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, w którym nasze serca biją zgodnym rytmem dla Matki Ziemi, posprzątamy miejsce piękne z natury – Park Młociński. Zebrali się Przyjaciele Fundacji Nasza Ziemia, Uczestnicy naszych Akcji – kadra pedagogiczna, dzieci i młodzież szkolna, ale też przedstawiciele Instytucji dzięki którym sprzątamy poprawnie i bezpiecznie. Czy będziemy mieli co sprzątać? – informują organizatorzy.

„Oby w tym szczególnym dniu śmieci w naturze było jak najmniej, a nasze spotkanie było jedynie głośno wypowiedzianą prośbą do nas wszystkich: przede wszystkim nie śmiećmy, jeśli widzimy śmieci, posprzątajmy, bo przecież wszystkie śmieci są NASZE! – mówi Beata Butwicka – Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. „Plakat obrazujący hasło tegorocznej Akcji przygotuje i w tym roku znakomity artysta Andrzej Pagowski i jak w latach poprzednich, mamy pewność, że będzie on dla nas wszystkich znakomitą lekcją nieśmiecenia” – dodaje Butwicka.

Program Dnia Ziemi

Start o godzinie 10.00 w Parku Młocińskim przy ulicy Papirusów Warszawie. To tam rozstawiona będzie Pierwsza Kwatera Główną 29. Akcji Sprzątanie świata- Polska. Od tego dnia, aż do wielkiego finału w trzeci weekend września, grupy będą mogły rejestrować swoje akcje i sprzątać pod sztandarami 29. Akcji Sprzątanie świata-Polska.

W czasie wydarzenia:

  • Uhonorowany zostanie Dzień Ziemi, poprzez wspólnie sprzątanie Parku Młocińskiego
  • Zaprezentowane zostanie uczestnikom oficjalne hasło 29. Akcji Sprzątanie świata-Polska
  • Uruchomione będą formularze zapisów dla grup sprzątających w całej Polsce
  • Zważone będą zebrane odpady i ogłoszony zostanie pierwszy wynik 29 edycji Akcji.

Goście wydarzenia mogą liczyć na atrakcje na stoisku edukacyjnym przygotowanym przez Lasy Miejskie. Dostępni będą również nasi eksperci z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Urząd Miasta st. Warszawy reprezentować będzie Pani Magdalena Młochowska – Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy.

„Żelaznych” uczestników Akcji Sprzątanie świata reprezentować będą: kadra pedagogiczna i uczniowie ukraińskiej Szkoły “Materynka” im. Dmytra Pawłyczka w Warszawie oraz Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie. Zespół Fundacji Nasza Ziemia przygotował również konkursy z ekologicznymi nagrodami dla najmłodszych i mały, wegetariański poczęstunek. Planowane zakończenie wydarzenia około godziny 13:30.

Czytaj więcej

Skomentuj