Zmiany klimatu sprawiają, że coraz więcej miast zmaga się z deficytem wody. W El Paso w południowym Teksasie do wodociągów będzie wkrótce trafiać woda z recyklingu.

Jeszcze 30 lat temu El Paso nie miało kłopotów z wodą. Zapewniała ją rzeka Rio Grande, płynąca z Gór Skalistych do Zatoki Meksykańskiej. Teraz rzeka wysycha, bo rosną temperatury, a opady śniegu w górach są mniej intensywne.

Już w 1989 r. pojawiały się prognozy, że do 2020 zabraknie wody. Chociaż przedsiębiorstwo wodociągowe El Paso Water od tego czasu zmniejszyło zużycie wody o 35 procent na osobę i pomimo tego, że w El Paso istnieje największy na świecie zakład odsalania wody podziemnej, powodów do niepokoju nie brakuje.

Dlatego El Paso ma stać się jednym z pierwszych miast w USA, które uzdatnia oczyszczone ścieki i zamienia je w wodę pitną. Miasto pracuje nad zbudowaniem zamkniętego obiegu oczyszczalni ścieków z kilkoma etapami oczyszczania, takimi jak filtracja węglowa i UV, by zapewnić bezpieczeństwo pod względem mikrobiologicznym.

“Od toalety do kranu”

“Od toalety do kranu” to idea, która istnieje od wielu lat, ale wiele miast zmagających się z problemami z wodą opierało się przed jej wdrożeniem z powodu oporów, jakie mają odbiorcy.

Jednak perspektywa ta staje się coraz bardziej realna wobec zaostrzających się zmian klimatu. Miasto Perth w Australii ogłosiło w lutym, że rozważa ten pomysł, a Sydney już teraz zasila zaopatrzenie w wodę uzdatnionymi ściekami. Miasto odprowadza oczyszczone ścieki do zlewni rzek zasilających miasto.

W lipcu tym śladem poszła stolica Indii. W tym przypadku oczyszczona woda ma stanowić do 20% wody z kranu w New Delhi w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jednym z miast, które już używa oczyszczonej wody ściekowej w swoich wodociągach jest Singapur. Miasto ma pięć oczyszczalni, zwanych nowymi zakładami, które oczyszczają wodę w bardzo wysokim standardzie, dzięki czemu można ją bezpiecznie pić. 40 procent wody z kranu pochodzi obecnie z oczyszczonych ścieków.

Europa póki co dla rolnictwa

Tymczasem w Europie trwają prace nad zwiększeniem udziału wody z recyklingu w zastosowaniach rolniczych. Projekt rozwiązań w tej sprawie przygotowała Komisja Europejska w maju tego roku.

Komisja Europejska zachęca do wykorzystania recyklingowanej wody w rolnictwie

Dziś rocznie wykorzystuje się w Europie na potrzeby rolnictwa 1,1 mld m3 wody “z odzysku”,co stanowi ok. 2,4 proc. oczyszczonych ścieków miejskich. Najwięcej w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Według szacunków KE użycie wody z ponownego obiegu może wzrosnąć 6-krotnie.

Źródło: aljazeera.com

Czytaj więcej

Skomentuj