Władze Śremu w Wielkopolsce chcą w bardzo ciekawy sposób zagospodarować starą wieżę ciśnień. Ma się ona stać Wieżą Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wewnątrz, oprócz ekspozycji historycznej, będą m.in. ściany wspinaczkowe…

W Śremie zainaugurowano obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na uroczystej gali zaprezentowano wizualizację zagospodarowania wieży ciśnień, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Koncepcję przygotowała „Pracownia nad Wartą” ze Śremu.

Wieża Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Władze miasta chcą, żeby wieża ciśnień stała się Wieżą Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W części podziemnej zaplanowano kawiarnię, szatnię, miejsce na ekspozycję znalezisk archeologicznych i zaplecze dla części wspinaczkowej. W części parterowej ma być umieszczona lista nazwisk powstańców pochodzących z Ziemi Śremskiej, dolna część ściany wspinaczkowej, multimedia i winda.

Na kolejnej kondygnacji zaplanowano umieszczenie „Śremskiego Panteonu Niepodległości”, foteli multimedialnych, bazy powstańców Ziemi Śremskiej, kolejnych urządzeń multimedialnych i toalety.

Na drugim piętrze ma być zlokalizowana część „wodociągowa”. Będzie tam wejście do zbiornika wody, kino z projekcją 360’, prezentacja historii wieży ciśnień i historii śremskich wodociągów.

Na poziomie trzecim zaplanowano miejsce na ekspozycję o historii miasta Śrem, „lornetki multimedialne” – pokazujące stare zdjęcia miasta nałożone na zdjęcia współczesne oraz oświetlenie efektowe.

Na najwyższej kondygnacji ma być punkt widokowy, punkt regulacji ruchu zwiedzających i kolejne lampy efektowe.

Potrzebne dofinansowanie

Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, ocenia koszt realizacji projektu na 6 do 7 mln zł. – Sami tego nie udźwigniemy, więc będziemy składać wnioski o środki w ramach różnych programów. W Sejmie projekt “Wieża Pamięci” nie zyskał akceptacji Komisji Finansów, chociaż rok 2018 jest Rokiem Powstania Wielkopolskiego i nie znalazł się w budżecie państwa. Liczymy jednak na inne źródła np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli uda nam się uzyskać środki, chcemy oddać wieżę zwiedzającym do roku 2020 – wyjaśnia.

W pobliżu wieży wodociągowej Śrem już realizuje inny projekt z dofinansowaniem zewnętrznym. Jest to rozbudowa Muzeum Śremskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Modernizacja obejmuje rozbudowę muzeum o salę wystawienniczą i wykładową za prawie 8 mln zł.

– Sama wieża ciśnień jest zabezpieczona technicznie i odnowiona. Jest na niej gotowy punkt widokowy, na który niestety nie możemy wpuszczać turystów z powodu trudności z wejściem na górę, bo nie ma tam windy – zaznacza burmistrz Śremu.

Dodajmy, że w niedalekim Kościanie, także położonym w Wielkopolsce, podobna do śremskiej wieża ciśnień jest już wykorzystywana i udostępniana mieszkańcom i turystom. W środku są m.in. ściany wspinaczkowe i obserwatorium astronomiczne. Kościan był wielokrotnie nagradzany za realizację tego projektu. Podobna inwestycja jest planowana również w Lesznie, gdzie w wieży wodnej ma powstać centrum edukacyjne.

Wieża ciśnień w Śremie ma 43,7 metrów wysokości. Powstała w 1909 roku. Pod dachem znajdował się zbiornik zapewniający stabilne ciśnienie w rurach wodociągowych w całym mieście. Projekt architektoniczny, autorstwa Xaviera Geislera, nawiązywał do wyglądu londyńskiego mostu Tower Bridge, a także średniowiecznej wieży obronnej.

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj