1 / 3

W Poznaniu odbywa się dziś czwarta konferencja z cyklu „Wielkopolskie rozmowy o klimacie”. Zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego spotkanie połączone z debatami ma odpowiedzieć na tytułowe, niezwykle ważne pytanie: „Jak sprostać wyzwaniom służącym ochronie klimatu? Możliwości finansowania i dobre praktyki”.

W Poznańskim Centrum Kongresowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich konferencję rozpoczął Jacek Bogusławski z Zarządu Województwa Wielkopolskiego, mówiąc o najważniejszych w chwili obecnej wyzwaniach klimatycznych.

– Nasze działania proklimatyczne, realizowane tu, w Wielkopolsce, są widoczne w Europie. Spotykam się z pozytywnymi opiniami ze strony naszych zagranicznych partnerów. Oni naprawdę wiedzą, co się u nas dzieje. Wydaje mi się, że między innymi dlatego musimy kontynuować nasze spotkania, ale teraz chcielibyśmy zaprezentować praktyczne rozwiązania stosowane przez lokalne samorządy w Wielkopolsce. Stąd też nasza propozycja, aby w niedalekiej przyszłości spotkać się najpierw na Ziemi Kaliskiej, a potem systematycznie także w innych regionach Wielkopolski – powiedział marszałek Bogusławski.

W debacie „Regionalne i aglomeracyjne działania adaptacyjne i mitygacyjne” prowadzonej przez prof. dr hab. Andrzeja Mizgajskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozmawiano o powodach zmian klimatycznych, z jakimi mamy dziś do czynienia.

Rafał Grupiński poseł na Sejm RP mówił o m.in. o ograniczeniach w rozwoju energetyki odnawialnej, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, w tym m.in. tłumieniu energetyki wiatrowej przez słynną zasadę 10H.

– Nadzieja jest w młodzieży. To ona zapędza polityków do pracy związanej z ochroną klimatu i to jej za to trzeba podziękować – mówił Rafał Grupiński.

O rozwoju wschodniej części regionu mówił Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

– Bardzo ważna będzie praca Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To pozwoli nam na wdrażanie działań zmierzających do wyeliminowania węgla z naszego miksu energetycznego – mówił Maciej Sytek.

Na spotkaniu zorganizowanym przez wielkopolski samorząd na MTP pojawili się również: Jens-Uwe Schade z Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Kraju Związkowego Brandenburgia, Magdalena Żmuda z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, Mikołaj Kostka – zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Dudzińska – zastępca prezydenta Piły, Jolanta Ratajczak – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Adam Pulit – burmistrz Złotowa, Krzysztof Wolny – burmistrz Międzychodu, Marek Gola – wiceprzewodniczący SWW, Henryk Szymański – przewodniczący KOŚiGW SWW, Wojciech Rogala z OCZP, Marzena Norkowska-Kicińska z Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku UMWW w Poznaniu, Kinga Świtalska z WFOŚiGW w Poznaniu, Grzegorz Potrzebowski z Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu i Kajetan Nowak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Pełną relację z wydarzenia będzie można przeczytać na Portalu Komunalnym w najbliższy poniedziałek.

Czytaj więcej

Skomentuj