W ciągu najbliższych dni, jeśli nie godzin światło dzienne ujrzy projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom – zapowiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak tłumaczył, chodzi m.in. o zapewnienie finansowania ich opieki lekarskiej.

O to, kiedy gotowy będzie projekt specustawy, która ma usprawnić działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy, wiceszef MSWiA pytany był na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Wiceminister zapewnił, że stanie się to “szybko”. Jak dodał, konsultacji wymaga jeszcze “parę drobnych rzeczy”.

“Musimy dać tym osobom z Ukrainy – dzieciom, kobietom – opiekę lekarską. Musimy dać im pewną opiekę społeczną. Musimy dać możliwość samorządom finansowania tego. Musimy zapewnić na to pieniądze – ta ustawa jest właśnie po to” – mówił. Wąsik ocenił, że projekt ustawy “ujrzy światło dziennie” w ciągu “najbliższych dni, jeśli nie godzin”.

We wtorek Straż Graniczna poinformowała, że na przejściach z Ukrainą funkcjonariusze odprawili już ponad 377 tys. osób. W poniedziałek do Polski wjechało rekordowe ponad 100 tys. osób z tego kraju.

Czytaj więcej

Skomentuj