Wodne kurtyny w centrum miasta i bramki w dzielnicach, a także beczkowozy z kranówką przynieść mają ulgę ludziom i zwierzętom w czasie największego upału. To rozwiązane znane w wielu europejskich miastach o gorącej i wyostrzającej się letniej aurze.

Na mocy decyzji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, w ośmiu punktach w centrum stolicy ustawiono kurtyny wodne. Ich zadaniem jest schładzanie oraz nawilżanie powietrza w najbardziej gorące dni.

Mają przynosić ulgę

Kurtyny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ustawione są na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa, pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, ul. Floriańskiej przy Bazylice Św. Floriana, Płycie Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej, Nowym Świecie przy ul. Smolnej i na skwerze Hoovera.

20 wodnych bramek w dzielnicach

Ponadto, do dyspozycji urzędów dzielnic, oddano 20 sztuk bramek wodnych przekazanych przez MPWiK, które, zgodnie z bieżącymi potrzebami, są przez pracowników urzędów uruchamiane i wyłączane.

– Urządzenia te nie działają codziennie, a ich rozstawianie zależy od warunków pogodowych. Każdorazowo decyzję o ich rozstawieniu podejmuje Urząd Miasta Stołecznego  Warszawy, a działają one jedynie w godzinach, w których słońce i szczególnie wysoka temperatura najbardziej doskwierają mieszkańcom, czyli od godzin przedpołudniowych. Natomiast po godzinach temperaturowego szczytu są one wyłączane, demontowane i zabierane przez pracowników spółki – wyjaśnia rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka.

Kurtyny a kampanie oszczędzania wody

Rzecznik zastrzega przy okazji, że ustawianie kurtyn, w ocenie warszawskiego magistratu nie stoi w sprzeczności z kampaniami prowadzonymi przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz MPWiK zachęcającymi do racjonalnego korzystania z wody,

– Jest tak ponieważ tego rodzaju działania mają charakter doraźny i podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także osób odwiedzających stolicę, które, bez względu na upał, muszą przebywać w miejscach publicznych.  Natomiast ich organizmy czasem natychmiast potrzebują schłodzenia. W takiej sytuacji postawienie kurtyn stanowi prawdziwe i szybkie wsparcie – podkreśla rzecznik Smółka.

Pomoc także dla zwierząt

Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami, o których nawodnieniu i schłodzeniu także należy pamiętać.

– Przy tej okazji wskazujemy też, że ten sposób niesienia ulgi ludziom i zwierzętom stosowany jest również w innych krajach. Podkreślamy, że są to działania sezonowe, krótkotrwałe i nie wpływają zasadniczo na ciągłość dostaw wody dla aglomeracji. Natomiast kampanie realizowane przez MPWiK czy przez Ratusz, odnoszące się do tematu szacunku do wody mają długofalowy charakter, a ich celem jest wyrabianie w mieszkańcach dobrych nawyków szanowania wody. Dodam, że kampanie te już przynoszą pozytywne i długotrwałe efekty – akcentuje rzecznik MPWiK.

Dodaje, że podobną funkcję wsparcia pełnią też beczkowozy z warszawską kranówką, które miejska „komunalka” wystawia na potrzeby miasta i jego mieszkańców, a które mają służyć zdrowiu i bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Czytaj więcej

Skomentuj