Na naszych oczach powstaje Nowe Centrum Warszawy. Władze stolicy zapewniają, że będzie to strefa z dużą ilością zieleni. Na obecnym etapie przemianę przechodzą ulice: Zgoda i Złota.

Na warszawskiej ulicy Zgoda, pomiędzy Placem Pięciu Rogów, a ulicą Złotą wprowadzono nową czasową organizację ruchu.

„Esowanie” toru jazdy

Na ulicy pojawiły się donice z zielenią. Ustawiono je na dotychczasowej jezdni, w rzędach po obu stronach ulicy, w formie łagodnych łuków.

“To tak zwane „esowanie” toru jazdy, które w trwalszej formie stosowane jest na przykład za pośrednictwem wyznaczania naprzemiennie, miejsc parkingowych lub budowanie wysepek” – wyjaśnia w swoim oficjalnym komunikacje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.
Dodajmy, że w drewnianych donicach posadzono krzewy, byliny i kwiaty.

Status strefy zamieszkania

„Ulica Zgoda to obecnie strefa zamieszkania, gdzie piesi mogą poruszać się całą jej szerokością i mają pierwszeństwo przed  pojazdami, które powinny poruszać się nie szybciej niż 20 km/h i parkować tylko w wyznaczonych miejscach” – informuje ZDM.

Zgodnie z koncepcjami stołecznych władz miejskich, rejon ulic Złotej i Zgoda ma przejść gruntowną przemianę. Proces ten już trwa.

Nowe centrum i dużo zieleni

Jak informuje warszawski ZDM: “Miasto podpisało umowę z pracownią, która wygrała konkurs architektoniczny na przeprojektowanie całego śródmiejskiego kwartału. W tym rejonie Nowego Centrum Warszawy mocno akcentowana będzie zieleń, w tym na krzewy, trawniki i łąki kwietnie. Przebudowa ulic odchodzących od placu Pięciu Rogów stanowić będzie naturalne uzupełnienie i rozwinięcie tamtej inwestycji. Natomiast obecny kształt ulicy Zgoda jest przejściowy, stanowi formę prototypu.” – wyjaśnia warszawski Zarząd Dróg Miejskich.

Czytaj więcej

Skomentuj