Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, lepsza przepustowość i zmniejszenie uciążliwości dla rzeki. To tylko niektóre korzyści jakie przyniesie nowa inwestycja w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie (woj. zachodniopomorskie). Realizacja projektu o wartości ponad 14,5 mln zł rusza na początku marca.

Planowane przedsięwzięcie będzie głównie polegało na rozbudowie i modernizacji mechaniczno-biologicznej. Ma to na celu dostosowanie parametrów oczyszczalni tak, aby bez problemu mogła podołać obsłudze wciąż rozwijającej się gminy. W pobliskich nadmorskich miejscowościach Mrzeżyno i Rogowo powstają bowiem nowe SPA i osiedla mieszkaniowe. W związku z tym trzeba zwiększyć przepustowość oczyszczalni zarówno w kwestii dopływających ścieków, jak i oczyszczania osadów ściekowych w kolejnym etapie.

Dzięki realizacji projektu zwiększy się zdolność do oczyszczania ładunku ścieków z 25 000 RLM do 35 000 RLM. Poprawi to też bezpieczeństwo pracy i funkcjonowania zakładu. Zastosowanie zaawansowanych technologii umożliwi lepsze oczyszczanie ścieków, a tym samym oczyszczalnia będzie bardziej przyjazna dla otoczenia, w tym okolicznej rzeki Regi, wpadającej kilkanaście kilometrów dalej do Morza Bałtyckiego.

Projekt o łącznej wartości 14 568 120 zł, jest w 85 proc. finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jest to największa inwestycja w historii ZWiK Trzebiatów i w powiecie gryfickim w ostatnich latach. Budowa ruszy na początku marca. Zakończenie prac jest planowane na koniec listopada 2018 r.

Czytaj więcej

Skomentuj