Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w piątek przed południem wysłało do przebywających w części województwa lubuskiego użytkowników sieci komórkowych SMS-owy alert o zanieczyszczonej wodzie w Odrze.

“Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty” – napisano w SMS-ie.

Otrzymali go użytkownicy sieci komórkowych, przebywający w nadodrzańskich powiatach: gorzowskim, krośnieńskim, nowosolskim, słubickim, wschowskim i zielonogórskim.

Alert został wysłany w związku z przedłużeniem do 22 sierpnia br. obowiązywania rozporządzenia porządkowego wojewody lubuskiego zakazującego korzystania z wody w Odrze. Ograniczenie zostało wprowadzone 13 sierpnia br. w związku z masowym śnięciem ryb w rzece.

Jak poinformował w czwartek wojewoda lubuski Władysław Dajczak, tego dnia zakończyły się działania związane z oczyszczaniem lubuskiego odcinka Odry ze śniętych ryb. Z rzeki służby wybrały łącznie 37 ton truchła, które zostało poddane utylizacji.

Sytuacja na Odrze jest monitorowana. Pobierane są do badań próbki wody z rzeki, z ujęć wody i studni zlokalizowanych w jej pobliżu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj