1 / 2

Na zakręcającej ulicy, czyli skrzyżowaniu ul. Lipowej i Próchnika, zostało posadzone największe w historii łódzkiego samorządu drzewo – lipa o obwodzie metra.

Skrzyżowanie ul. Lipowej i Próchnika tworzy tzw. kolanko, ulice nie przecinają się bowiem, ale jedna przechodzi w drugą pod kątem 90 stopni. Właśnie trwa przemiana tego miejsca w zielony woonerf.

Nowa zieleń

Wykonawca przebudował już podziemne sieci i ułożył część nawierzchni. Wzdłuż ulicy pojawiła się także nowa zieleń: 30 kilkumetrowych drzew: miłorzębów i lip drobnolistnych, jakie rosną już na innych zmodernizowanych odcinkach ul. Lipowej.

Ogromna lipa

W ubiegły wtorek, jako finał nasadzeń, na kolanko Lipowej i Próchnika “wjechała” ogromna lipa, największa, jaką miasto posadziło po 1989 roku. Drzewo ma 10 metrów wysokości, a jego pień ma w obwodzie 100 centymetrów.

Tak okazałą lipę znaleźli Społeczni Opiekunowie Drzew. To rekompensata za usunięcie z ul. Próchnika robinii w kiepskim stanie.

Zieleń na nowym woonerfie uzupełnią krzewy, berberysy oraz hortensje. Inwestycja zakończy się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Czytaj więcej

Skomentuj