1 / 6

Studio projektowe Stefano Boeri Architetti przygotowało niesamowity projekt miasta-lasu, którego najważniejszą funkcją jest walka z zanieczyszczeniami powietrza. Prace nad Liuzhou Forest City rozpoczną się w 2020 r.

Pierwsze chińskie miasto-las autorstwa pracowni projektowej Stefano Boeri Architetti stanie się rzeczywistością. Znajdą się w nim biura, domy, hotele, szpitale i szkoły, które będą całkowicie pokryte przez roślinność. W planach nowa tkanka miejska pomieści 30 tys. ludzi, wchłonie prawie 10 tys. ton dwutlenku węgla i 57 ton zanieczyszczeń rocznie oraz wyprodukuje ok. 900 ton tlenu.

Liuzhiu Forest City powstanie w południowej części Chin, w regionie Liuzhou, wzdłuż rzeki Liujiang. Obszar miasta obejmie 175 hektarów. Nowa zielona metropolia będzie połączona z Liuzhou szybką koleją, a samochody elektryczne umożliwią indywidualny, ekologiczny transport do miasta.

Liuzhou Forest City będzie posiadało wszystkie cechy samowystarczalności energetycznej, jakie powinno posiadać ekologiczne i zrównoważone miasto. Do klimatyzacji wnętrz będzie wykorzystywana energia geotermalna, a do magazynowania odnawialnej energii – panele słoneczne. Największą innowacją projektu Stefano Boeri Architetti jest obecność roślin i drzew na każdym budynku, niezależnie od jego rozmiarów i funkcji. W Liuzhou Forest City będzie w sumie 40 tys. drzew i prawie milion roślin z ponad 100 gatunków.

Obecność roślin, nie tylko w parkach, ogrodach i wzdłuż ulic, ale również na fasadach budynków, pozwoli miastu na samowystarczalność energetyczną. Dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów (57 ton rocznie), miasto przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Dzięki roślinności średnia temperatura powietrza zostanie zmniejszona, powstaną naturalne bariery dźwiękowe i zostanie poprawiona różnorodność biologiczna żywych gatunków. Zostaną wygenerowane nowe siedliska ptaków, owadów i małych zwierząt.

Prace nad Forest City rozpoczną się do 2020 roku. Będzie to zarówno pierwsze w Chinach, jak i na świecie innowacyjne miasto, które połączy samowystarczalność energetyczną, wykorzystanie energii odnawialnej ze zwiększeniem bioróżnorodności gatunkowej oraz zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza. Po sukcesie Vertical Forest w Mediolanie, pracownia Stefano Boeri Architetti planuje kontynuować badania nad nową generacją architektury i środowiska miejskiego, która ewoluuje w obliczu zmian klimatycznych.

Czytaj więcej

Skomentuj