Do malborskich domów trafia już uzdatniona woda. W weekend sieć została podłączona do naprawionej Stacji Uzdatniania Wody. Jak informuje prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku, badanie wykazało, że woda ponownie spełnia wszystkie parametry zdrowotne.

Od stycznia bieżącego roku część mieszkańców Malborka zmagała się z problemem z wodą. W zależności od dzielnicy, domu i stanu jakości instalacji wewnętrznej, w kranach pojawiała się woda zabarwiona, z osadem, a także o nieprzyjemnej woni. W niektórych częściach miasta problemów wizualnych i zapachowych nie było lub były niewielkie. Przyczyną tego stanu była awaria Stacji Uzdatniania Wody i konieczność puszczania wody do kranów prosto ze studni, z pominięciem SUW.

Przekroczone normy

Wrażenia estetyczne, czyli zapach, kolor i osady to jedno. Żeby to wyeliminować spółka płukała od momentu awarii sieć odcinek po odcinku. Kolejne problemy to jakość i przekroczenie niektórych norm, do czego przyczyniło się unieruchomienie stacji uzdatniania. Chodzi o obecność fluorków, boru i jonu amonowego. W próbce wody pobranej 22 marca badania wykazały również ponadnormatywną zawartość żelaza.

– To może wpływać negatywnie na wygląd i smak wody, jednak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów – czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku.

Badania jakości wody prowadzone były również Laboratorium Badania Wody i Ścieków w Ząbrowie, na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku.

Badanie-PWiK Malbork

Uzdatniona woda od poniedziałku

Przez weekend trwały prace przywracające działanie SUW. Od 11 kwietnia do domów mieszkańców trafia już uzdatniona woda. Jak się okazuje, w niektórych miejscach jeszcze wylatuje z kranów razem z osadem, ale jak zapewnia prezes PWiK w Malborku, to już tylko kwestia czasu.

– Firma, która prowadziła prace naprawcze, zrobiła wszystko, by zakończyć zadanie szybciej. Przez cały weekend odbywało się stopniowe podłączanie sieci do SUW, a badanie wody na wyjściu ze stacji wykazało, że spełnia ona wszystkie parametry. Pojawiający się jeszcze osad jest uzależniony od lokalizacji. Jeśli ktoś mieszka na nisko położonych Piaskach, to tego osadu mogło spłynąć z wodą więcej – mówi Krystyna Babirecka, prezes PWiK w Malborku.

Jest to kwestia, która zależy między innymi od stanu wodociągowej instalacji wewnętrznej. PWiK w Malborku to 200 kilometrów sieci i na jej końcówkach może pojawić się jeszcze chwilowo osad, ale jak informuje spółka, wkrótce sytuacja wszędzie wróci do stanu sprzed awarii SUW.

Komunikat  PWiK w Malborku z dnia 12.04.2022

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku Sp. z o.o. informuje, że zakończone zostały prace remontowo-naprawcze na Stacji Uzdatniania Wody po styczniowej awarii.

Od soboty 9 kwietnia woda podawana dla mieszkańców jest wodą uzdatnioną i na wyjściu ze stacji osiąga już właściwe parametry. Poprawa sytuacji w całym mieście następuje stopniowo, ponieważ sieć wodociągowa liczy ponad 200 kilometrów i potrzeba czasu, zanim uzdatniona woda dotrze do każdego miejsca.

Za niedogodności spowodowane awarią jeszcze raz wszystkich odbiorców przepraszamy.

Krystyna Babirecka
Prezes PWiK

Czytaj więcej

Skomentuj