Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Uchwała antysmogowa dla mazowieckiego weszła w życie

Uchwała antysmogowa dla mazowieckiego weszła w życie
jwo
02.07.2018, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
1

W niedzielę, 1 lipca weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego. Przepisy zakazują palenia w piecu m.in. mułami węglowymi i węglem brunatnym - przypomina samorząd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę w październiku 2017 r. Od 11 listopada obowiązują już przepisy pozwalajace montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).

Od 1 lipca nie można w województwie mazowieckim stosować w kotłach, piecach i kominkach następujących paliw:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Z kolei od 2023 r. nie będzie można używać kotłów o klasie innej niż 3,4 lub 5. Od 2028 r. mieszkańcy województwa będą mogli korzystać tylko z kotłów klasy 5. Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie

Przed uchwaleniem dokumentu odbyły się szerokie konsultacje eksperckie i społeczne. Jak poinformowali przedstawiciele sejmiku województwa, do projektu uchwały zgłoszono ponad 2,2 tys. uwag, wniosków i opinii, w większości pozytywnych.

Wcześniej samorządowcy konsultowali projekt uchwały m.in. z naukowcami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Kupując paliwo na opał, mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów/dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien być udokumentowany dowodem sprzedaży (paragonem lub fakturą). Dokumenty te będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców – mówią przedstawiciele mazowieckiego samorządu.

W przypadku gdy podczas kontroli okaże się, że w danym budynku czy mieszkaniu naruszane są zapisy uchwały, właściciel nieruchomości zostanie ukarany mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ktoś

Komentarz #15602 dodany 2019-01-20 13:39:20

Jaki dokument co za bzdury po Idalinie jeżdżą i sprzedają węgiel z samochodu jak mozna sie domyśleć żadnego dokumentu na to nie ma kupujący no i zapene ruski węgiel sprzedaja.Gdzie jest straż miejska żeby kontrolować tych co kopca na potęgę a co drugi to robi wlasnie na Glinicach i Idalinie.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024