Podsumowano IV edycję jarocińskiego konkursu „Region czysty na 6”. Udział wzięło 108 placówek oświatowych z terenu 20 gmin. Łącznie, w realizację przedsięwzięcia zaangażowało się blisko 20 tysięcy uczniów.

– Wspólnymi siłami udało nam się zebrać prawie 38 ton odpadów Wśród nich: 19 ton plastikowych nakrętek, 17 ton baterii oraz ponad 1,3 tony aluminiowych puszek – informuje ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

Promocja ekologicznych postaw

Firma, jak co kroku, przekaże na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu równowartość 1 zł za każdy kilogram zebranych puszek aluminiowych i nakrętek. W tym roku będzie to kwota ponad 20  tys. zł.

Finał zorganizowanej z dużym rozmachem i wielkopolską organizacją akcji był okazją do wręczenia nagród najaktywniejszym uczestnikom.

W konkursie nagrodzono placówki oświatowe, gminy, klasy oraz uczniów, którzy zebrali największą ilość surowców w gminie. Podczas finału akcji, w czasie pikniku „Ekoświętowanie”, wręczono nagrody w poniższych kategoriach.

KATEGORIA I: 3 NAJLEPSZE PLACÓWKI w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na 1 ucznia

I MIEJSCE Publiczne Przedszkole nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie WYNIK: 38,92 kg /uczeń

II MIEJSCE  Publiczne Przedszkole w Kuczkowie z Gminy Pleszew WYNIK: 28,77 kg/uczeń

III MIEJSCE  Zespół Szkół w Witaszycach z Gminy Jarocin WYNIK: 24,80 kg/uczeń

KATEGORIA II: 3 NAJLEPSZE PLACÓWKI OŚWIATOWE w kategorii największa ilość zebranych wszystkich surowców (kg)

I MIEJSCE Szkoła Podstawowa w Żerkowie z gminy Żerków WYNIK: 2067,30 kg

II MIEJSCE Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie z gminy Jarocin  WYNIK: 1692,50 kg

III MIEJSCE – Zespół Szkół w Choczu z gminy Chocz WYNIK: 1579,90 kg

KATEGORIA III: Najlepsi uczniowie, którzy zebrali największą ilość odpadów w gminie

Dyplomy i nagrody trafiły do Aleksandra Maciejewskiego (gmina Czermin), Aleksandra Kurnatowskiego (Zaniemyśl), Natana Klameckiego (Jarocin), Leny Mrozińskiej (Pleszew), Katarzyny Wojciechowskiej (Książ Wielkopolski), Nikoli Koniecznej (Żerków), Wiktora Kowalczyka (Nowe Miasto nad Wartą), Martyny Kapusty (Chocz), Martyny Książyk (Jaraczewo), Kajetana Logdańskiego (Krzykosy), Kingi Goździeli (Kotlin), Gabrieli Bartkowiak (Śrem), Jana Libera (Dominowo), Antoniego Wiatraka (Koźmin Wielkopolski), Natalii Kulas (Raszków), Wiktora Drelli (Środa Wielkopolska), Antoniego Staszewskiego (Borek Wielkopolski) i Liliany Michalskiej (Piaski).

IV KATEGORIA Najlepsza gmina, która zebrała największą ilość surowców w przeliczeniu na 1 ucznia

Gmina Koźmin Wlkp., której udało się uzyskać wynik: 5,69 kg / na jednego ucznia

V KATEGORIA Najlepsza gmina, która zebrała największą ilość surowców

Gmina Jarocin, której udało się zebrać aż 8 127,40 kg wszystkich surowców

VI KATEGORIA Najlepsza placówka oświatowa w gminie Jarocin

1)     Szkoła Podstawowa nr 5 w Jarocinie zbierając: 1692,50 kg

2)     Publiczne Przedszkole w Mieszkowie zbierając: 854,8 kg

3)     Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie zbierając: 772,70 kg

VII KATEGORIA: Najlepsza klasa, która zebrała największą ilość surowców w gminie

Dyplomy i nagrody przekazano 20 klasom i grupom przedszkolnym.

„ALA NA TROPACH RECYKLINGU”

Ponad to, nagrody przyznała również Fundacja na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL. Nagrody zostały przyznane dla placówek oświatowych, które zebrały w konkursie największą ilość puszek aluminiowych. Nagrody powędrowały do: Publicznego Przedszkola w Brzeziu oraz Publicznego Przedszkola w Kuczkowie, które zebrały największą ilość puszek aluminiowych, dla których ufundowano nagrodę w postaci przedstawienia teatralnego „ALA NA TROPACH RECYKLINGU”.

Piknik

W czasie trwania pikniku ekologicznego, uczestnicy mogli wziąć udział w wielu zabawach, grach i konkursach ekologicznych, które zapewniali wystawcy, zaproszeni do współudziału m.in.:

Elektrorecykling S.A. – dzieci i młodzież mogli dowiedzieć się co to jest proces flotacji. Starsze dzieci mogły sprawdzić jakie pierwiastki zawiera dany materiał, a młodsze dzieci brały udział w ekologicznych konkursach, albo zajęciach plastycznych pod hasłem EKO. Mogły również obejrzeć, w jaki sposób zbudowana jest lodówka.

PRT Radomsko – PET Recycling Team – jedna z wiodących firm z branży recyklingu materiałów PET w Europie. W świecie postępującej globalizacji recykling odgrywa coraz ważniejszą rolę. Od początku działalności firma wytwarza wysokiej jakości regranulat PET, który jest produkowany w ramach procesu recyklingu. Regranulat PET następnie jest wykorzystywany do produkcji butelek, co prowadzi do znaczącego ograniczenia emisji CO2.

Nadleśnictwo Jarocin – w zamian za zużyty telefon uczestnicy pikniku otrzymywali sadzonki drzew i krzewów.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin – na tym stoisku przeprowadzano warsztaty z bookfoldingu, czyli nadawania drugiego życia starym książkom. Uczestnicy poprzez wspólną zabawę mogli stworzyć wiele ciekawych rzeczy. Działania te miały za zadanie pokazać, że nawet stara, niepotrzebna już książka, może posłużyć do stworzenia czegoś nowego i innowacyjnego.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie, które znane jest także z proekologicznych działań. Spółka realizuje wielomilionowy projekt z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Już niedługo w Cielczy powstanie jedna z najnowocześniejszych na świecie stacji odzysku surowców, w której z osadów pościekowych wytwarzany będzie nawóz oraz biogaz.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, lider w branży mieszkaniowej nie tylko w regionie. Dzięki działalności spółki na terenie gminy Jarocin wybudowano pierwsze w Polsce mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Ochotnicza Straż Pożarna z Mieszkowa, która prezentowała sprzęty, ale również przeprowadzała pokazy pierwszej pomocy, w których uczestniczyli również dzieci i młodzież zgromadzona na pikniku ekologicznym.

Warto również dodać, że jest to już czwarta edycja konkursu. Łącznie we wszystkich edycjach zebrano blisko 128 ton odpadów, w tym 69 ton nakrętek, 53,5 tony baterii i 5 ton aluminiowych puszek.

Czytaj więcej

Skomentuj