Kwitnące rośliny potrafią urzekać niezwykłą różnorodnością form, barw i odcieni. A jeśli w jednym miejscu jest ich bardzo dużo, efekt dodatkowo się potęguje. Wiedzą o tym dobrze pracownicy Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Liliowce w naszej strefie klimatycznej kwitną od końca czerwca do początku sierpnia. Jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.

Z tej okazji Ogród Botaniczny w Łodzi, od najbliższego weekendu (od 8 lipca), organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień liliowców”. W tym okresie, jak przewidują specjaliści, kwitnąć będzie kolekcja liliowców znajdująca się na terenie Arboretum. Kolekcja liczy blisko 16 tys. roślin.

Tysiące odmian w jednym miejscu

Kolekcja roślin łódzkiego Ogrodu Botanicznego obejmuje głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva.

Obecnie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi można podziwiać odmiany o różnych typach kwiatów: jednokolorowe (np. Stella d’Oro, Arctic Snow, Luxury Lace), z oczkiem lub falbanką (np. Strawberry Candy, El Desperado, Wild Mustang), kwiatach pełnych (np. Peggy Jeffcoat, Bandolero, Double Firecracker), a także odmiany o kwiatach typu pająk (np. Autumn Red, Kindly Light).

Chińskie pochodzenie

Dodajmy, że liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego hemera oznaczającego „dzień” i kallos czyli „piękno jednego dnia”. Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 tys. odmian tych pięknych bylin i wciąż tworzone są nowe.

Ogród Botaniczny w Łodzi organizować będzie spacery z przewodnikiem. Szczegóły na stronie internetowej tej instytucji.

Czytaj więcej

Skomentuj