Po niedawnym remoncie kamienicy przy ulicy Zielonej 6 w Łodzi nadszedł czas na kolejne ważne zmiany. W związku z budową tunelu pod miastem zaplanowano zazielenienie ulicy, montaż ławek. Ulica Zielona ma też ożyć kulturalnie. Zmiany będą widoczne już w lipcu.

W Łodzi trwają prace związane z drążeniem tunelu pod miastem i budową podziemnej stacji Śródmieście przy skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Zachodnią. Na tym etapie, w wyniku robót, na długie miesiące zamknięto pierwszą wymienionych ulic. I chociaż obecnie przełożyło się to na dużo mniejszy ruch przy ulicy Zielonej i w miejscowych lokalach, to jednak przez cały czas podejmowane są działania zmierzające do zachowania i wzbogacenia tamtejszej miejskiej społeczno-infrastrukturalnej tkanki. Ważnym elementem tych zmian jest dbałość o zieleń.

Graby, ławki i nowa organizacja ruchu

Zgonie z obecnie realizowanymi założeniami przy ul. Zielonej, na odcinku od ul. Piotrkowskiej do placu budowy przystanku kolejowego pod ul. Kościuszki, Zarząd Zieleni Miejskiej wystawi w donicach kilkumetrowe graby. Staną tam też nowe ławki. Zakupi je Łódzka Spółka Infrastrukturalna, która wyremontowała zabytkową kamienicę Aurbachów pod numerem 6 i urządza jej najbliższe otoczenie. Natomiast Zarząd Dróg i Transportu zmienia organizację ruchu. W efiekcie po nieparzystej stronie ul. Zielonej powiększona zostanie strefa piesza, a postój taksówek zostanie przeniesiony na ul. Narutowicza.

Wydarzenia i imprezy jak na Piotrkowskiej

– To pierwszy etap zmian. Drugim będzie animowanie tej przestrzeni. Będziemy organizować tam imprezy i wydarzenia podobne do tych, jakie łodzianie znają z ul. Piotrkowskiej. Wspólnie z firmami z ul. Zielonej oraz Fundacją Ulicy Piotrkowskiej pomyśleliśmy o podobnych rzeczach: wprowadzeniu zieleni, postawieniu ławek, stworzeniu bardziej atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni, która zachęci do spędzania tutaj czasu. Do współpracy udało się nam zaangażować kolejnych partnerów i w efekcie na początku wakacji ulica Zielona zacznie się zmieniać – wyjaśnia Piotr Kurzawa, menedżer ul. Piotrkowskiej.

Zmiany już w lipcu

Pierwsze z zaplanowanych zmian w wyglądzie ulicy Zielonej widoczne będą już w lipcu. Wtedy ulica, zgodnie ze swą nazwą, się zazieleni i przybędzie na niej ławek. Odbędzie się tam także pierwsza z cyklu planowanych imprez. Zmiana aranżacji ulicy Zielonej ma mieć całoroczny charakter. Obejmie również okres zimowy. Dodajmy, ze w ostatnim tygodniu czerwca Paweł Zyner, właściciel restauracji Anatewka, otworzy przy ul. Zielonej 6 nowy lokal. Będzie to połączenie restauracji z pubem w kamienicy Aurbachów.

Czytaj więcej

Skomentuj