1 / 4

W jarocińskim Parku Radolińskich trwa planowana wycinka drzew i krzewów. Usunięte zostaną  samosiewy, gatunki inwazyjne oraz drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców. W ich miejsce nasadzonych zostanie 600 nowych drzew.

Prowadzona wycinka to kolejny etap prac przy zadrzewieniu na terenie Parku Radolińskich w Jarocinie. Obecnie usuniętych zostanie 741 drzew – głównie samosiewów (80 proc. wskazanych do wycinki). Zostaną również usunięte rośliny wprowadzone do parku w latach 70/ i 80., gdyż były to najczęściej nasadzenia przypadkowe, a drzewa są zniekształcone, o powyginanych koronach i pniach.

600 nowych drzew dla Jarocina

Po wycince w parku nasadzonych zostanie 600 nowych drzew. Będą to gatunki dostosowane do warunków parkowych oraz w odpowiednich rozmiarach, m.in. graby  o obwodzie pnia 18-20 cm z odpowiednio uformowaną koroną oraz dęby czerwone o obwodzie 28-30 cm. Natomiast w miejsce usuniętych krzewów pojawi się czterokrotnie więcej nowych nasadzeń.

– Zostanie wprowadzonych prawie 9 tys. m kw. nowych krzewów. Będą to gatunki rodzime, jak róże jaśminowce czy derenie. Będzie to materiał roślinny dobrej jakości i wysokości minimum 70 cm – powiedziała Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor nadzoru terenów zieleni w Jarocinie. – W parku pojawią się również śnieguliczki, berberysy, porzeczki, 200 róż dzikich i francuskich, a także roślinność szuwarowa w stawie.

Długoletni projekt

Rewaloryzację zadrzewienia w Parku Radolińskich jarociński samorząd prowadzi od początku 2015 r. Prace, warte ponad 160 tys. zł, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 80 tys. zł.

– Ich celem było  usunięcie skutków zaniedbań w pielęgnacji lub błędnej pielęgnacji parku w ostatnich kilkudziesięciu latach – podkreślił zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak.

Czytaj więcej

Skomentuj