Grupa Tauron buduje pilotażowy magazyn energii w województwie opolskim. Energię będzie dostarczała farma wiatrowa w Lipnikach. Celem inwestycji jest poprawa jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla klientów kilku okolicznych gmin.

W Cieszanowicach, w gminie Kamiennik w województwie opolskim ruszyła budowa stacjonarnego systemu magazynowania energii elektrycznej. Magazyn będzie współpracował z należącą do Tauronu farmą wiatrową Lipniki położoną w odległości 7,5 km od projektowanego magazynu.

W 2011 r. spółka Tauron EkoEnergia kupiła farmę wiatrową od niemieckiego inwestora. Farma ma 15 turbin wiatrowych i moc 30 MW. Każda z turbin charakteryzuje się maksymalną mocą jednostkową 2,05 MW i jest osadzona na stalowych wieżach rurowych o wysokości 80 m. Elektrownie wyposażone są w trzy łopaty omiatające koło o średnicy 92,5 m oraz gondolę z generatorem mocy i skrzynią biegów. W odległości 7,5 km od farmy znajduje się stacja transformatorowa 110/20 kV o mocy 31,5 MVA. Obok niej powstanie magazyn energii.

Jest energia, będzie magazyn

Moc czynna magazynu osiągnie co najmniej 2000 kW, a pojemność użyteczna co najmniej 500 kWh. Energia będzie magazynowana w bateryjnych ogniwach elektrochemicznych  litowo-tytanowych. Magazyn ma być oddany do użytku w IV kwartale 2019 r.

Podejmujemy szereg działań dotyczących rozwijania technologii magazynowania energii elektrycznej. Uczestniczymy w globalnym programie badawczym dotyczącym magazynowania, współpracując równocześnie ze startupem, który przygotowuje obiecujące rozwiązania w tej dziedzinie. Technologie magazynowania znajdą się też w polu zainteresowania powołanego Funduszu CVC EEC Magenta mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – Magazyn pilotażowy w Cieszanowicach to szansa na sprawdzenie w rzeczywistych warunkach wypracowanych dotychczas rozwiązań -dodaje.

Farmy wiatrowe cechują się największą zmiennością wielkości produkcji energii w porównaniu do innych źródeł OZE. Ich udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce ze wszystkich odnawialnych źródeł energii jest największy. Realizacja projektu i jego wyniki mogą w przyszłości przynieść korzyści nie tylko na terenie dystrybucji TAURONA. Grupa liczy, że doświadczenia zdobyte przy realizacji inwestycji w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane mało stabilne źródła energii.

Nie tylko z wody

– Podstawowy przedmiot działania spółki Tauron Ekoenergia stanowi wytwarzanie energii z wody. Jednak realizacja strategii Tauron zmieni tę sytuację. Zgodnie z przyjętymi celami strategicznymi moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w grupie Tauron wzrośnie o około 800 MW do 2020 r. Wówczas wiatr będzie głównym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Tauron Ekoenergii. Farmę w Lipnikach wybudowano zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, uwzględniając czynniki gospodarcze, społeczne i środowiskowe – informuje spółka na swojej stronie internetowej.

Do realizacji projektu Tauron pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

źródło: Tauron/NTO

Czytaj więcej

Skomentuj