Dzień Długu Ekologicznego (ang. Earth Overshoot Day) to moment, w którym ludzkość wykorzystuje zasoby przypadające na cały rok do produkcji, a konsumpcja przekracza zdolność natury do ich odnowienia. W tym roku przypada 1 sierpnia, jeszcze w połowie lat 90-tych był w listopadzie.

Datę wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny (ang. ecological footprint), a następnie mnożąc przez 365. Data 1 sierpnia oznacza, że aby zaspokoić nasze apetyty na zasoby powinniśmy dysponować ziemią o 70 procent większą od naszej, podaje Global Footprint Network, międzynarodowa organizacja badawcza, która dokonuje corocznej oceny DDE. Badania rozpoczęto w latach 70-tych, gdy rosnąca populacja i jej potrzeby sprawiły, że konsumpcja przestała być zrównoważona.

Dług ekologiczny pokazuje także ekologicznie i ekonomicznie rabunkową działalność państw zindustrializowanych wobec krajów biedniejszych.

Bądź wege, wybierz rower

Najważniejsze czynniki zadłużenia to: spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego (produkcja zwierzęca jest niezwykle energochłonna i zanieczyszczająca środowisko), zużycie paliw kopalnych, zużycie energii elektrycznej, nadmierne połowy, wycinanie lasów, emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efekty już są odczuwalne, np. w postaci deficytów wody na całym świecie. Jeśli trend się utrzyma, dzień długu ekologicznego w przyszłym roku przypadnie w lipcu.

W zestawieniu przygotowanym na stronie www.overshootday.org widać, że np. spowolnienia gospodarcze powstrzymywały tempo przesuwania się DDE. Tak było podczas recesji w latach 70, 80, 90-tych oraz podczas kryzysu 2007-2008 roku.

Jak podkreślają badacze, potrzebne są globalne rozwiązania. Zastąpienie 50% konsumpcji mięsa dietą wegetariańską cofnęłoby datę o pięć dni. Poprawa efektywności w budownictwie i przemyśle może spowodować zmianę o trzy tygodnie, a 50% redukcja emisji dwutlenku węgla dałaby dodatkowe 3 miesiące.

Polski DDE był 19 maja

Na stronie Global Footprint Network można zbadać indywidualny wkład w Dzień Długu Ekologicznego. W ankiecie odpowiadamy na pytania m.in. na temat sposobu odżywiania (weganizm wypada najkorzystniej dla środowiska), sposobu podróżowania (ogromny ślad ekologiczny to podróże samolotem), sposobu zamieszkania (wielorodzinny dom i nieużywanie klimatyzacji są bardziej przyjazne dla Ziemi).

Można też zobaczyć ranking krajów, które najszybciej zadłużają naszą planetę: w czołówce jest Katar, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA i Kanada  (DDE przypada już w lutym i marcu), a najmniej szkodliwe są działania Wietnamu i Jamajki (DDE przypada w grudniu). Wynik Polski to 19 maja.

źródło: www.footprintnetwork.org

Czytaj więcej

Skomentuj