Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Susza odsłania śmieci w Warcie. Akcji sprzątania nie będzie

Susza odsłania śmieci w Warcie. Akcji sprzątania nie będzie
szp
18.05.2020, o godz. 11:59
czas czytania: około 2 minut
1

Poziom przepływającej przez Poznań Warty spada poniżej stanu minimalnego. Rzeka odsłania „skarby”, a na jej dnie można znaleźć nawet wraki samochodów. Niestety, akcji sprzątania w tym roku raczej nie będzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Niski poziom wód w rzekach w całej Polsce, które można zaobserwować od kilku lat, sprawia, że znajdowane są w nich także drogocenna przedmioty. W Bugu znaleziono np. stuletni wrak parowca. W Sanie – dwuczłonową łódź wyładowaną bronią. W Wiśle – pochodzące z XVIII w. butelki, zabytkową drezynę, a nawet elementy Pałacu Kazimierzowskiego.

Problem z suszą hydrogeologiczną w Wielkopolsce zdążył już się w tym roku pojawić, mimo że temperatury nie przekraczają nawet 20 stopni, a od czasu do czasu pojawiają się opady. Stan wody w rzekach południowo-zachodniej Wielkopolski się obniża. Póki co w Warcie znajdowane są śmieci: butelki, pralki, lodówki oraz wraki samochodów.

Paradoksalnie wyrzucaniu do rzeki śmieci sprzyjają ograniczenia w poruszaniu się. Gdy w pobliżu nikogo nie ma, łatwiej pozbyć się niechcianych rzeczy, wrzucając je do rzeki.

W ostatnich latach regularnie odbywało się sprzątanie Warty. Tereny przy rzece sprzątali społecznicy. W 2017 r. miejski urząd zainaugurował akcję edukacyjną „Trzymaj czystą Wartę”.

– Bardzo się ucieszyliśmy, gdy rok temu do sprzątania Warty przyłączyli się więźniowie z Aresztu Śledczego w Poznaniu. W ciągu kilku godzin wyciągnęli z wody półtorej tony śmieci oraz kontener pełen butelek, który ktoś musiał wepchnąć do rzeki celowo. Identyczną akcję zorganizowaliśmy dwa tygodnie później. Nasz wynik nie był wcale gorszy – opowiada „Głosowi Wielkopolskiemu” Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W 2020 r. większość tego rodzaju akcja się nie odbędzie.

Źródło: Głos Wielkopolski

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Kazimierz

Komentarz #61719 dodany 2020-05-20 14:21:23

Takie "brukowanie" dna rzek będzie skutkować zmianą stanu wód, tak pod względem składu chemicznego, nieobojętnego dla zdrowia użytkowników, jak i reżimu hydrologicznego, w tym zwiększania ryzyka powodziowego. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024