Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Studenci z Polski zaprojektowali inteligentny pojemnik na odpady

Studenci z Polski zaprojektowali inteligentny pojemnik na odpady
jwo
25.08.2021, o godz. 8:50
czas czytania: około 2 minut
0

Ma czujnik poziomu wypełnienia i wykrywacz dymu. Jest zasilany energią słoneczną. Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali supernowoczesny kosz na śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Do konkursu zgłoszono 26 projektów indywidualnych i 16 zespołowych, z których do oceny zakwalifikowano 33 prace (20 indywidualnych i 13 zespołowych).

Za najlepszy jury uznało projekt inteligentnego pojemnika do selektywnej zbiórki odpadów, który przygotował zespół w składzie: Anna Janda – doktorantka na Wydziale Inżynierii Środowiska, Adam Mielniczek – student I roku studiów magisterskich na Wydziale Elektroniki i Agnieszka Małyszko – studentka II roku studiów inżynierskich na Wydziale Inżynierii Środowiska. W nagrodę otrzymali 3 tys. zł.

Pomysł na projekt „PWrBin – Inteligentne rozwiązania w gospodarce odpadami” zrodził się w ramach działalności koła naukowego Environmental Team. Głównym zadaniem było wdrożenie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli selektywnej zbiórki odpadów na terenie kampusu, która zbliża uczelnię do osiągnięcia zeroemisyjności.

Zaprojektowany kosz składa się z czterech segmentów do zbiórki szkła, papieru, tworzyw sztucznych, metali, odpadów wielomateriałowych itd.

Pojemnik jest wyposażony w czujniki NIR (bliskiej podczerwieni) identyfikujące rodzaj wyrzucanych materiałów i kontrolujące poprawność selektywnej zbiórki odpadów. Segmenty do zbiórki frakcji miękkich mają prasę zagęszczającą odpady i specjalne szpikulce umożliwiające przebijanie zakręconych butelek.

Kosz ma także elementy układu automatyki, tj. czujniki (NIR, poziomu wypełnienia, dymu), siłownik i silnik. Za sterowanie tymi elementami odpowiada mikrokomputer Raspberry Pi. Pojemnik jest zasilany energią słoneczną. Wyposażono go w dwa panele fotowoltaiczne i magazyn energii.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024