Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Słupskie wodociągi będą rozwijać GOZ

Słupskie wodociągi będą rozwijać GOZ
Kalina Olejniczak
21.12.2017, o godz. 16:01
czas czytania: około 2 minut
0

Słupskie Wodociągi pozyskają 17,7 mln dotacji z Unii Europejskiej. Przeznaczą je m.in. na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego na terenie oczyszczalni ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

To kolejne wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Słupsk wraz z gminą Słupsk (jest ona partnerem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowanych). Taki model współpracy pozwala na zintegrowanie działań i daje wyraźne efekty w postaci skonsolidowanego i efektywnego systemu wodno-kanalizacyjnego w całej aglomeracji słupskiej, podkreśla prezes Wodociągów Andrzej Wójtowicz.

W skład projektu „Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej” wchodzi 45 zadań, z czego 36 to przedsięwzięcia inwestycyjne, a pozostałe to zakupy inwestycyjne (maszyny, sprzęt specjalistyczny, oprogramowanie, itp.) oraz projekty dotyczące zarządzania i promocji.  Realizacja 8 zadań inwestycyjnych na terenie gminy Słupsk będzie nadzorowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach, natomiast pozostałe zadania wraz z koordynacją całości projektu, zarządzaniem i rozliczaniem będą po stronie Wodociągów.

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

Głównym motywem projektu są działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz lepsze zagospodarowanie substancji odżywczych. Zadania te wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym bazując na potencjale energetycznym i nawozowym zawartym w ściekach i odpadach. Spółka wykorzystuje już istniejące instalacje zwiększając ich wydajność i efektywność w zakresie produkcji biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej z kogeneracji.

Są również zadania zmniejszające energochłonność, m.in. poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii jak np. proces deamonifikacji do redukcji azotu w tzw. ciągu bocznym oraz poprzez zmianę niektórych maszyn i urządzeń na bardziej energooszczędne. Jest to kontynuacja działań w kierunku poprawy bilansu energetycznego w gospodarce wodno-ściekowej w regionie  oraz większej produkcji własnej „czystej” energii z OZE, która będzie mogła być wykorzystana  również w innych projektach (m.in. Słupski Klaster Bioenergetyczny).

Wśród postawionych celów jest także ciągłe doskonalenie procesu zmniejszenia oddziaływania odorowego. Dzięki hermetyzacji, biofitracji i  adsorpcji na węglu aktywnym w większym stopniu będzie można zorganizować i kontrolować emisję gazów złowonnych zarówno z oczyszczalni, jak i na sieci kanalizacyjnej.

Inteligentna kanalizacja

W Gminie Kobylnica wdrażany jest system poprawiający bezpieczeństwo funkcjonowania istniejącej ciśnieniowej sieci kanalizacji sanitarnej, do której podłączone jest blisko 2 tys. przepompowni przydomowych. Bezpieczna eksploatacja tego systemu wymaga inteligentnego sterowania, na zasadach zbliżonych do zarządzania siecią wodociągową oraz stworzenia alternatywnych możliwości tłoczenia ścieków do oczyszczalni ścieków w Słupsku.

Inwestycje dotyczą również rozwoju systemu informacji przestrzennej umożliwiając lepsze zarządzanie sieciami, których łączna długość wynosi już blisko 900 km.

Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 17 715 690,80 zł, a planowany koszt brutto realizacji projektu wynosi 34 581 73,73 zł. Umowa została podpisana 14 grudnia 2017 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024