Od 9 maja mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z woj. śląskiego będą mogły wnioskować o środki na szkolenia językowe i zawodowe dla zatrudnionych już obywateli Ukrainy. Projekt, na który przeznaczono ponad 6,7 mln zł, jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez działające w regionie firmy.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowali w środę przedstawiciele samorządu woj. śląskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

6,7 mln zł na wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy są zatrudnieni u polskich pracodawców

“To bardzo dobra informacja dla pracodawców. Wspólnymi siłami udało się doprowadzić do tego, że przekierowujemy 6,7 mln zł na wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy są zatrudnieni u polskich pracodawców, w celu dokształcenia czy zdobycia konkretnych kwalifikacji – także kwalifikacji językowych” – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Podkreślił, że projekt jest odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez pracodawców z regionu, dotyczące stworzenia możliwości dofinansowania szkoleń podnoszących kompetencje już zatrudnionych obywateli Ukrainy.

“M.in. dzięki tym środkom (…) realizujemy to, co zadeklarowaliśmy: metodyczne, długoterminowe, długofalowe działania i projekty, które spowodują, że obywatele Ukrainy będą czuli się u nas lepiej i bardziej bezpiecznie, a świadczona przez nich praca u poszczególnych pracodawców będzie jeszcze lepiej oceniana” – dodał Chełstowski, oceniając, iż lepsza znajomość języka polskiego i zdobycie kwalifikacji zawodowych pomoże Ukraińcom na polskim rynku pracy.

“Metodycznie wdrażamy pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy u nas żyją i pracują. Gorąco zachęcamy do tego, by sięgać po te środki. To jeden z wielu projektów, które będą realizowane w najbliższym czasie” – poinformował marszałek woj. śląskiego.

O uruchomieniu puli środków na szkolenia dla obywateli Ukrainy zdecydował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Pozyskane przez przedsiębiorstwa z woj. śląskiego pieniądze mogą trafić wyłącznie na szkolenia o charakterze zawodowym oraz naukę i doskonalenie języka polskiego – zarówno w zakresie podstawowym, jak i np. języka branżowego, przydatnego w konkretnych firmach.

Dofinansowanie może sięgnąć 80 proc. wartości szkolenia lub kursu

Podnoszący kwalifikacje Ukraińcy mogą być zatrudnieni nie tylko w formie umowy o pracę, ale także umów cywilnoprawnych – to ważne w przypadkach osób dopiero rozpoczynających pracę w danej firmie. Wnioski będzie można składać od 9 maja drogą elektroniczną.

“Ze środków będą mogli skorzystać zatrudnieni już obywatele Ukrainy – zwłaszcza ci, którzy trafili na nasz rynek pracy po 24 lutego br. Część dofinansowania obejmie także polskich pracowników, którzy z nimi współpracują” – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski.

Jego zdaniem uruchomienie środków będzie miało kluczowe znaczenie w kontekście kompetencji językowych pochodzących z Ukrainy pracowników. “Na tym polu dostrzegamy spore potrzeby. Natomiast szkolenia zawodowe pozwolą nie tylko uzupełnić kwalifikacje, ale także zaktualizować posiadane już przez ukraińskich pracowników uprawnienia zawodowe” – wyjaśnił dyrektor.

Aby finansowanie szkoleń dla Ukraińców było możliwe, Urząd dopuścił ogłaszanie przez operatorów Podmiotowego Systemu Finansowania Usług Rozwojowych naborów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia pracowników posiadających obywatelstwo ukraińskie. Przewidziano na ten cel 6 mln 764,6 tys. zł.

“Potrzeby w tym zakresie są duże. Kwota ponad 6,7 mln zł jest tym, co udało nam się zaoszczędzić i wygenerować jeszcze ze środków w ramach kończącej się perspektywy finansowej” – powiedział dyrektor Sikorski.

Przypomniał, że dotąd w woj. śląskim wydano ponad 100 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, z których połowa to dzieci.

“Mamy do czynienia z liczbą ok. 50-60 tys. dorosłych obywateli Ukrainy, którzy szukają pracy, ponieważ większość z nich deklaruje chęć podjęcia pracy. Największą barierą jest nieznajomość języka polskiego, mimo często wysokich kwalifikacji i wykształcenia” – ocenił dyrektor katowickiego WUP, zachęcając firmy do wnioskowania o środki na szkolenia.

Czytaj więcej

Skomentuj