Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Samorządowcy chcą uporządkowania gospodarki odpadami

Samorządowcy chcą uporządkowania gospodarki odpadami
mp
06.03.2020, o godz. 16:23
czas czytania: około 1 minuty
1

Gminy ze Śląska chcą doprecyzowania przepisów dotyczących gospodarki odpadami w Polsce. Zauważają, że brakuje m.in. jednoznacznej definicji "mieszkańca".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Śląski Związek Gmin i Powiatów zwraca uwagę na konieczność uporządkowania dotychczasowych aktów prawnych dotyczących gospodarki odpadami, prowadzonej na terenie gmin wiejskich.

Stosowana w zarządzaniu odpadami ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z dnia 13 września 1996 r.była już nowelizowana ponad 20 razy, wprowadzając wiele niejasności interpretacyjnych, a jednym z nich jest ustalenie właściwej definicji mieszkańca gospodarstwa domowego potrzebnej do uproszczenia poboru opłat za śmieci.

Dodatkowym utrudnieniem jest wymóg stosowania przepisów ordynacji podatkowej w zakresie zaliczania wpłat i rozliczania nadpłat, który przyczynia się do obciążania dodatkowymi kosztami samorządy gmin.

Sejmik województwa apeluje do rządu w sprawie odpadów

Członkowie związku zwracają także uwagę na zeszłoroczne zmiany wprowadzone do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które muszą zostać wprowadzone w gminach do dnia 06 września 2020 r.

Jako ważną zmianę przytaczają art 6 ust.3b dotyczący możliwości ustalania przez gminy wiejskie rzadszej częstotliwości odbierania komunalnych odpadów zmieszanych i bioodpadów. Obecnie funkcjonująca terminowość odbioru raz na 2 tygodnie z budynków wielolokalowych a raz na miesiąc z nieruchomości jednorodzinnych działa bardzo sprawnie, została także pozytywnie zaopiniowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


neron III

Komentarz #46128 dodany 2020-03-08 21:03:09

Najgorsze jest to, że w rządzie i w ministerstwach większość się nie zna albo zna się teoretycznie....bardzo teoretycznie. Ponadto na tym poziomie to władze zachłystują się fajerwerkami. Prost przykład, to choćby w BDO tzw. elastyczna wyszukiwarka, co podkreślają na kazdym kroku, że coś takiego jest zaimplementowane do programu - a faktycznie to jest fajerwerk, mający niewielki wpływ na sprawność działania. BRAKUJE NATOMIAST PODSTAWOWYCH NARZĘDZI, CHOĆBY PROST EKSPORT DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO . Podobnie jest na poziomie samorządów. Mało który Radny, czy Burmistrz oraz Wójt wie coś więcej na temat odpadów, niż to że zrobiło się bardzo drogo. Ustalają przepisy durne, a dobrych nie egzekwują.. Ale ani jedni, ani drudzy nie pytają sie praktyków... bo i jedni drudzy uważają firmy odpadowe za złodziejskie, mafijne, oszukańcze, itp.... I niedługo mieszkaniec będzie płacił 50 zł, rząd bedzie tworzy poprawki do porpawek i będzie wprowadzał nowe kaucje i kary, a samorządowcy będą brnąc w idiotyczne zapisy SIWZ, tworzyć system bez wyobraźni pod dyktando np. Prezesów Spółdzielni Mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024