Żołnierze WOT zebrali w poniedziałek 10 ton śniętych ryb. Oceniają, że w Odrze jest coraz mniej truchła – przekazał PAP rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.

Kpt. Witold Sura przypomniał, że od minionego piątku w zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej na Odrze jest zaangażowana 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a od soboty 16 Dolnośląska, jak również 14 Zachodniopomorska. “Codziennie na rzece pełni służbę ok. 200 naszych żołnierzy” – poinformował.

Dodał, że terytorialsów wspierają żołnierze wojsk operacyjnych. W Zachodniopomorskim wojskowi z 5 Pułk Saperów obsługują łodzie, w Wielkopolsce WOT zasilają żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej ze sprzętem.

10 ton śniętych ryb

“Żołnierze wyławiają śnięte ryby. Tylko dzisiaj było ich 10 ton. Od żołnierzy realizujących zadania na Odrze dostałem informację, że śniętych ryb jest coraz mniej” – podkreślił.

Zapewnił, że Wojska Obrony Terytorialnej będą zaangażowane w akcję, dopóki będzie taka potrzeba. “Są to zadania typowo kryzysowe, a zgodnie w ustawą o obronie ojczyzny, WOT przyjęły cały dział zarządzania kryzysowego pod swoje podporządkowanie. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej jest cały czas w gotowości do realizacji tych zdań” – oznajmił.

Czytaj więcej

Skomentuj