Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rybnik pracuje nad utworzeniem Centrum Zielonej Energii

Rybnik pracuje nad utworzeniem Centrum Zielonej Energii
PAP/dom
03.08.2022, o godz. 9:45
czas czytania: około 3 minut
0

Samorząd Rybnika pracuje nad budową w tym mieście Centrum Zielonej Energii. Szacowana na 0,5 mld zł inwestycja ma opierać się o zagospodarowanie odpadów i produkcję energii elektrycznej, ciepła i wodoru. Na początku przyszłego roku ma powstać pod tym kątem spółka kapitałowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W marcu br. prezydent miasta Piotr Kuczera podpisał z prezesem ZE PAK Piotrem Woźnym list intencyjny ws. współpracy przy inwestycji. Powstał już wstępny harmonogram prac. Są w nim: ogłoszenie o przetargu na sprzedaż/dzierżawę nieruchomości pod instalację do termicznego przekształcania odpadów w IV kw. br. oraz utworzenie spółki kapitałowej Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w I kw. 2023 r.

Centrum ma obejmować sortownię i kompostownię, instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortownię. Główną inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, zapewniającej produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru. Docelowo Centrum Zielonej Energii ma działać w formie spółki kapitałowej.

Powołano zespół zadaniowy

Przedsięwzięcie realizowane będzie w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną. Prezydent Rybnika powołał zespół zadaniowy do spraw utworzenia Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku, któremu przewodniczy prezes spółki Hossa Wojciech Muś, a w którego skład wchodzą przedstawiciele kilku merytorycznych wydziałów urzędu miasta.

Do najważniejszych zadań zespołu należy m.in. koordynacja prac zadania związanego z utworzeniem Centrum Zielonej Energii oraz opracowanie zasad współpracy z podmiotami zewnętrznymi w tym z samorządami subregionu zachodniego woj. śląskiego.

– W ramach planowanej inwestycji rozważamy sprzedaż lub dzierżawę części nieruchomości pod budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów na rzecz odrębnego inwestora – zasygnalizował prezydent Kuczera. – Pozostałe elementy Centrum Zielonej Energii będą realizowane samodzielnie przez miasto.

Jak zaznaczył, obecnie Główny Instytut Górnictwa przygotowuje ekspertyzę techniczną dla składowiska odpadów, pod kątem wpływu eksploatacji górniczej na ten teren. W lutym br. rada miasta przyjęło uchwałę o objęciu filarem ochronnym terenu, gdzie planowane jest powstanie CZE. Prowadzone są również rozmowy z firmami, które wykonają instalacje do termicznego przekształcania odpadów.

Korzyści dla mieszkańców Rybnika i subregionu

Zrealizowanie inwestycji ma przynieść korzyści dla mieszkańców Rybnika oraz subregionu. Mają to być: dysponowanie gminnym nowoczesnym centrum gospodarowania odpadami, spełniającym normy ochrony środowiska, dostosowanie poziomu recyklingu odpadów do obowiązujących przepisów, stabilizacja cen za zagospodarowanie odpadów dla mieszkańców, wytwarzanie z odpadów energii elektrycznej, ciepła na potrzeby własnych instalacji i dla mieszkańców oraz do produkcji wodoru (napęd dla autobusów) i realizacja założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Według wcześniejszych informacji uruchomienie inwestycji z jej wszystkimi instalacjami to horyzont być może 2028 r. Strony marcowego listu intencyjnego – miast i ZE PAK – zobowiązały się do realizacji jego celów w terminie do 31 grudnia 2030 r.

Samorząd Rybnika przypomina, że w Polsce powstaje rocznie ok. 4,5 mln ton odpadów wysokokalorycznych, których nie można składować i powinno się je spalić. Choć dotąd w kraju funkcjonuje dziewięć spalarni, a budują się cztery kolejne, powinno powstać jeszcze ok. 15 nowych. Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a subregion zachodni woj. śląskiego – ponad 270 tys. ton.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024