Od dzisiaj w ramach scooter-sharingu gdańszczanie mogą jeździć elektrycznymi skuterami. Wypożyczenie pojazdu na minuty będzie możliwe dzięki specjalnej aplikacji opracowanej przez firmę Blinkee.

Do końca tego sezonu, czyli do 31 listopada, mieszkańcom Trójmiasta udostępnionych zostanie 15 skuterów. W przyszłym roku flota ma się powiększyć kilkakrotnie.

Aby wypożyczyć skuter, wystarczy zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punktu, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich.

Użytkownicy systemu chwalą przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce bez stania w korkach i brak problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dodatkowo, ta forma podróżowania po mieście jest w pełni przyjazna dla środowiska. Skutery są elektryczne, nie wydzielają zatem żadnych spalin ani hałasu.

W trosce o środowisko … i finanse

– Mamy świadomość współczesnych problemów z ochroną środowiska, zwłaszcza w kwestii zanieczyszczenia powietrza. Poprzez propozycję użytkowania naszych skuterów chcemy dawać ludziom wybór. Poza tym wierzymy, że Blinkee może stać się pewnego rodzaju stylem życia, który poprawi jego jakość – mówi Marcin Maliszewski, jeden ze współtwórców Blinkee.

W Poznaniu wystartował scooter-sharing [WIDEO]

Nie bez znaczenia są też koszty korzystania ze scooter-sharingu, dużo niższe niż podróżowanie samochodem i porównywalne do opłat za komunikację miejską.

Za minutę jazdy skuterem Blinkee użytkownik będzie musiał zapłacić 69 groszy, przy czym maksymalna opłata za cały dzień to 69 zł. Po około 100 minutach jazdy naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsza jazda odbywa się już za darmo, bez względu na liczbę wypożyczonych przez użytkownika pojazdów w danym dniu.

Istnieje również możliwość postoju, czyli zarezerwowania skutera na dłuższy czas – w takim przypadku opłata wynosi 9 groszy za minutę. Studenci oraz seniorzy mogą liczyć na 15 proc. zniżki, a każdy nowy użytkownik systemu po dokonaniu pierwszej wpłaty w wysokości min. 30zł otrzyma 20 minut gratis. W przypadku wykorzystania środków na koncie skuter się nie zatrzyma – użytkownik po prostu wejdzie na ujemne saldo.

Transport sprawny i bezpieczny

Wszystkie skutery są ubezpieczone. Każdego dnia po mieście porusza się serwis, który uzupełnia rozładowane baterie, a przy okazji dokonuje szybkiego przeglądu każdego skutera.

Użytkownik może mieć więc pewność, że pojazd, na który wsiada, jest sprawny i bezpieczny. Każdy skuter wyposażony jest w 2 kaski oraz jednorazowe czepki higieniczne. Dodatkowo na kierownicy każdego pojazdu zamontowany jest uchwyt na telefon z wejściem USB, by w trakcie jazdy móc doładować telefon.

Czytaj więcej

Skomentuj