Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Punkty zbierania odpadów w Szczecinie nagrodzone na COP24

Punkty zbierania odpadów w Szczecinie nagrodzone na COP24
sm
10.12.2018, o godz. 13:20
czas czytania: około 2 minut
0

Szczecińskie "Ekoporty" zostały nagrodzone w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Nagroda została wręczona w Katowicach podczas szczytu klimatycznego ONZ COP24.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które nominowało realizowany przez Szczecin projekt rozbudowy sieci tzw. Ekoportów do głównej nagrody w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Szczecin otrzymał nominację w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”.

– Postanowiliśmy wyróżnić i docenić spośród dofinansowanych z Funduszy Europejskich projektów te, które naszym zdaniem z jednej strony szczególnie wpłynęły na ochronę środowiska, z drugiej – stanowią przykład biznesowego sukcesu, skutecznego wdrażania innowacji czy dobrych praktyk – wyjaśnił Jerzy Kwieciński, mister inwestycji i rozwoju.

Na terenie Szczecina działa osiem Ekoportów – punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Mieszkańcy Szczecina mogą – bez konieczności ponoszenia dodatkowej opłaty – przekazywać do Ekoportów m.in: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, baterie i akumulatory, chemikalia i opakowania po chemikaliach, przeterminowane leki i opakowania po lekach, świetlówki, przepracowane oleje silnikowe, odpady zielone, a także odpady wielkogabarytowe.

Właśnie ruszyła budowa dziewiątego Ekoportu. Nazwa nie jest na wyrost. – W nowym punkcie na dachu jednego z budynków zamontowane zostaną baterie słoneczne odzyskujące energię – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

– Wykorzystana będzie do obsługi punktu, podobnie jak woda z deszczówki zbierana w zainstalowanych pod ziemią zbiornikach. Najnowszy Ekoport, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2019 roku, wzbogacony będzie o ścieżkę edukacyjną. Znajdzie się w nim także mnóstwo zieleni, która stanowić będzie naturalne przedłużenie pobliskiego parku Kutrzeby.

Do października 2018 r. z ośmiu szczecińskich punktów odbioru odpadów skorzystało aż prawie 145 tys. osób. Oddali do Ekoportów ponad 6 tys. ton odpadów. Analogicznie rok wcześniej było 4,5 tys. ton i 91 tys. mieszkańców. Wśród odpadów trafiających do szczecińskich PSZOK-ów są m.in: świetlówki (2,3 tony do końca października 2018 r.), baterie (blisko 3 tony), elektronika (ponad 410 ton), opony (220 ton), drewno (508 ton) odpady wielkogabarytowe (blisko 1100 ton), odpady zielone (1700 ton), makulatura (17 ton) i nawet lekarstwa (13 ton).

W kategorii “ekoodpowiedzialność w biznesie” ministerstwo wyróżniło rozbudowę systemu geotermalnego zrealizowaną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska, w kategorii – innowacje dla środowiska – wybrano projekt dr Alicji Babst-Kosteckiej z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie. Chodzi o badanie właściwości rzeżusznika Hallera – kwitnącej na biało byliny, która potrafi przetrwać na górniczych hałdach i terenach skażonych.

W kategorii “ekostart-up 2018” zwyciężyła spółka Vertical Axis Wind Technologies – za projekt dotyczący technologii wielopoziomowej wielkoskalowej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Rozwiązanie ma zapewniać wysoką sprawność dzięki m.in. unikalnej lekkiej konstrukcji, znoszącej wysokie obciążenia.

Źródło: UM Szczecin, MIiR, pap.samorzad.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024