Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Prezydent Duda o adaptacji do zmian klimatu, paleniu w kominkach i rowerach

Prezydent Duda o adaptacji do zmian klimatu, paleniu w kominkach i rowerach
sm
09.01.2019, o godz. 15:07
czas czytania: około 4 minut
1

44 polskie miasta posiadają opracowane plany adaptacji do zmian klimatu. Ich wdrożenie ma poprawić bezpieczeństwo oraz jakość i komfort życia mieszkańców miast. Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się w środę w Warszawie konferencja podsumowująca projekt Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Naukowcy zajmujący się klimatem prognozują, że w naszym regionie geograficznym częściej będą się zdarzać susze niż lata deszczowe i mokre. Stąd straty w rolnictwie mogą być znaczne. Jednak to duże miasta i obszary metropolitalne ze względu na największą koncentrację ludności, zabudowy i infrastruktury są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.

Ministerstwo Środowiska przygotowało wspólnie z miastami plany adaptacji do zmian klimatu dla czterdziestu czterech największych miast w Polsce. Zapisano w nich plany działań na kolejne lata. MPA są formą działania na szczeblu lokalnym służącego rozwiązaniu w sposób zintegrowany kwestii przystosowania się do zmian klimatu miast oraz wypracowania kierunków i planów zwiększenia odporności infrastruktury.

Są plany, będą działania

W ramach projektu odbyło się 7000 godzin warsztatów, spotkań i uzgodnień po to, by wypracować jak najlepsze rozwiązania dla każdego z 44 dużych, polskich miast.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że projekt MPA, ze względu na skalę i zakres, jest unikalną i jedyną tego typu inicjatywą w Europie. W tym wypadku Ministerstwo wspiera lokalne władze i jednostki administracyjne, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu.

– Po raz pierwszy w Polsce, w jednolity sposób zidentyfikowano zagrożenia miast związane ze zmianami klimatu. Wyodrębnione zostały też sektory i obszary najbardziej podatne na te zmiany – powiedział Kowalczyk.

– MPA to flagowy projekt MŚ w obszarze adaptacji do zmian klimatu i przykład praktycznej i owocnej współpracy pomiędzy rządem a samorządami największych polskich miast – mówił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. – Zmiany klimatu znalazły się wśród trzech najważniejszych problemów ekologicznych, obok smogu i odpadów – dodał.

Prognozy są złe

Obecnie w polskich miastach mieszka około 23,3 mln osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju. W kolejnych latach ludność będzie migrować ze wsi do miast lub w ich pobliże. Zmniejszy się zaludnienie wsi, a zwiększy w miastach. Oczekiwaniem ludności będzie intensywna zabudowa mieszkaniowa jeszcze wolnych terenów, w tym terenów zielonych. MPA zakładają ochronę takich terenów. Stanowią pierwszy krok na drodze do adaptacji terenów miejskich do zmian klimatu, przykład dla innych obszarów i punkt odniesienia dla dalszych prac w zakresie adaptacji w Polsce.

Realizacja projektu MPA w 44 miastach, a także w Warszawie (w ramach projektu Adaptcity) przyczyni się do objęcia ochroną przed skutkami zmian klimatu ok. 30% ludności Polski.

– Włączenie planów adaptacji w politykę rozwoju miast, zapewnienie wsparcia finansowego i prawnego oraz angażowanie społeczności lokalnych to najważniejsze elementy wdrażania planów – skomentował dr Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska. Jego zdaniem ważne jest to, by wprowadzać zieleń w miastach wszędzie tam, gdzie się da.

Prezydent o zmianach klimatu

– Dziękuję za to, że w naszym kraju od dwóch lat jest realizowany program, który stanowi ewenement na skalę europejską – powiedział prezydent Andrzej Duda, gość konferencji “Wczujmy się klimat”.

– Naszym obowiązkiem, jako ludzi zajmujących się polityką i mających szanse wpłynąć na życie ludzi, jest szukanie sposobów na zabezpieczenie obywateli przed skutkami zmian klimatu – dodał.

Przypomniał też swoją rozmowę podczas szczytu COP24 w Katowicach z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. Na podstawie wieloletnich doświadczeń walki ze smogiem w tym stanie Schwarzenegger przekonywał, że zwykłym ludziom trudno jest zrozumieć potrzebę ograniczania emisji CO2, gdyż jest to dla nich zbyt abstrakcyjne. Mieszkańcy rozumieją natomiast problem smogu i zapylenia powietrza, bo jest on odczuwalny dla każdego.

Prezydent powiedział, że trzeba zachęcać Polaków, by ograniczyli palenie w kominku, zmieniali ogrzewanie na bardziej ekologiczne czy przesiedli się z samochodu na rower albo do autobusu.

W czasie konferencji prezydent i minister środowiska wręczyli nagrody laureatom konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt. Wczujmy się w klimat. W kategorii Plakat laureatką została Zuzanna Łukaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni, autorka pracy pt. „Zobacz potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu wokół nas”; w kategorii Fotografia – Krystyna Szuszkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach, autorka pracy pt. „Nadzieja”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Nevermind

Komentarz #15450 dodany 2019-01-11 09:06:19

... Paleniu w kominkach i rowerach. Nasuwa się pytanie, jak pali się w rowerach?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024