Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Pracownicze plany kapitałowe obowiązkowe dla samorządów

Pracownicze plany kapitałowe obowiązkowe dla samorządów
Barbara Krawczyk
10.09.2020, o godz. 13:14
czas czytania: około 2 minut
2

Wkrótce rusza kolejny etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach w Polsce. Do 27 października 78 tys. firm musi podpisać umowy o zarządzanie PPK. Instytucje finansowe rozpoczynają walkę o klienta ze średnich i małych firm, a w dalszym, przyszłorocznym etapie także o samorządy i spółki komunalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Każdy podmiot zatrudniający pracowników jest objęty obowiązkiem utworzenia PPK. Pracownicy mogą przystąpić do niego dobrowolnie.

W pierwszej kolejności do programu PPK w 2019 r. przystąpiły firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. te zatrudniające 50-249 pracowników, a od 1 lipca 2020 r. – co najmniej 20 pracowników. Od 1 stycznia 2021 r. przystąpią do nich pozostali przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Trwa podział rynku

Jak informuje Gazeta Wyborcza, obecnie ponad milion pracowników oszczędza na emeryturę w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Mimo trudności wynikających z pandemii koronawirusa, ok. 1/3 firm podpisało już umowy o zarządzanie PPK, a po wakacjach kolejni pracodawcy wybierają oferujące je instytucje finansowe. Duże firmy wybierały głównie PKO TFI, TFI PZU i Pekao TFI.

– Uwzględniając etap pierwszy, liczba podpisanych przez nas umów przekracza właśnie 4000 Ale sama liczba zawartych umów, istotna w pierwszym już dawno zakończonym etapie dla firm największych, nie jest już kluczowym celem w etapie tych mniejszych podmiotów – mówi na łamach Gazety Wyborczej Łukasz Kwiecień, wiceprezes PKO TFI. I dodaje, że tym biznesie liczą się głównie zarządzane aktywa i liczba faktycznie inwestujących uczestników. Jedna firma z pierwszego etapu mogła zapewnić aktywa i liczbę uczestników, do których pozyskania potrzebne jest obecnie np. kilkadziesiąt małych firm z kolejnych etapów.

Z kolei Jacek Janiuk, prezes Pekao TFI podaje, że głównym celem jest 10 proc. udział w rynku w całym programie.

Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego uważa, że produkty PPK od 2-3 usługodawców znikną z ofert w ciągu kilkunastu miesięcy. Jego zdaniem najciekawiej jest “w środku peletonu”, bo tam chyba prawie każdy jeszcze ma duże ambicje sprzedażowe. Przełom 2020 i 2021 r. to czas “ostatecznej rozgrywki”.

Z kolei szef projektu PPK w AXA Mateusz Gołąb zaznacza, że firma zbliża się do liczby 1000 firm, które podpisały z nimi umowy. Pracodawcy zobowiązani do wdrożenia PPK już teraz zapowiadają, że odłożą wdrożenie PPK na ostatnią chwilę, bo przez lockdown skupiły się na walce o przetrwanie i ratowaniu miejsc pracy.

Nadchodzi gorący czas

Jak czytamy dalej na łamach Gazety Wyborczej, pierwsze wyzwanie to skala wdrożenia PPK jesienią 2020 oraz wiosną 2021 r. – Kumulacja w październiku i listopadzie 2020 r. może spowodować, że cześć usługodawców PPK nie będzie w stanie szybko i sprawnie obsłużyć popytu na swoje produkty – mówi Marcin Wojewódka. Dodaje też, że znaczna cześć pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób odłożyła, z uwagi na pandemię, decyzję o zawieraniu umów o zarządzanie PPK, a zainteresowanie podpisywaniem umów o PPK obecnie wzrasta. Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, przewiduje że kumulacja nastąpi z początkiem października.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


klarka

Komentarz #93564 dodany 2020-10-03 18:54:06

no i w sumie spoko, coraz wiecej osob chwali sobie ta forme - zawsze moze to byc dodatko zastrzyk gotowki, bo pieniazki mozna wyplacic :)


kazimierz

Komentarz #104093 dodany 2020-11-13 00:02:11

No to i niedługo i ja będę mógł przystąpić do ppk, bo jako pracownik budżetówki jestem na końcu kolejki do wdrażania systemu. Mimo to już o ppk sie podszkoliłem i zdecydowanie tu zostaje, bo to nic innego jak wygodna forma oszczędzania, do tego też bardzo wydajna.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024