Na początku grudnia w Poznaniu ruszył pilotażowy program mający zachęcić lokatorów mieszkań komunalnych do zgłaszania pustostanów. Zgłaszający może liczyć na miesięczne zwolnienie z czynszu. Miasto ma zamiar również dofinansować wynajem mieszkań prywatnych. To oferta skierowana do osób, które nie dostały lokali komunalnych.

Pierwszy z programów bardzo szybko zyskał miano akcji „donieś na sąsiada”, ale, jak mówi Adrian Kaczmarek z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, ma przede wszystkim za zadanie zachęcić do zgłaszania pustostanów.

ZKZL-owi zależy między innymi na mieszkaniach, których dotychczasowi najemcy przebywają zagranicą. Istotnym, choć nie najważniejszym elementem, są również lokale podnajmowane. To dość powszechny proceder, bo średnia cena najmu mieszkania od ZKZL to 7 zł za metr kwadratowy. Średnia cena rynkowa to około 30 zł za metr.

By otrzymać miesięczne zwolnienie z czynszu, należy dokonać pisemnego zgłoszenia z dokładnym wskazaniem niezamieszkałego lub podnajmowanego lokalu, a ZKZL musi takie zgłoszenie zweryfikować.

Wynajem z pomocą miasta

Za uzupełnienie tego programu można uznać kolejny pomysł władz miasta ogłoszony w grudniu. Osoby, które złożyły wniosek o wynajem lokalu, ale nie otrzymały wystarczającej liczby punktów, będą mogły liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.

Mieszkanie wynajmie ZKZL, a najemca zapłaci jedynie 40 proc. ceny. Według wyliczeń podanych przez urząd, o dofinansowanie może się ubiegać ok. 700 osób. Miasto wyda na program 1,8 mln zł, więc pomoc ma szansę otrzymać około 150-200 rodzin.

Wynajmujący też skorzystają

Maksymalny czynsz za takie mieszkanie, którego poszukiwaniem zajmie się ZKZL lub osoba zainteresowana zamieszkaniem w nim, może wynieść 1200 zł, a jego maksymalna wielkość to 60 m2 (uzależniona od liczb członków gospodarstwa domowego).

Lokal musi być w dobrym stanie technicznym. Jak zachwalają program przedstawiciele władz miasta, rozwiązanie jest również korzystne dla wynajmującego, bo oznacza gwarancję regularnych wpływów co najmniej przez rok.

Istnieje też zabezpieczenie przed ewentualnym zniszczeniem lokum. Lokatorzy, którzy zniszczą mieszkanie przez kolejne trzy lata będą otrzymywać aż 10 ujemnych punktów i właściwie zamkną sobie drogę, by w przyszłości w miarę szybko otrzymać przydział do mieszkania komunalnego. Unikanie opłat za czynsz oznaczać będzie cztery ujemne punkty.

Program zakłada, że przez rok ZKZL ma płacić czynsz prywatnemu właścicielowi, a jego uczestnik programu pokryje 40 proc. kosztów, uiści opłaty administracyjne (jak czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej) oraz rachunki za media.

Czytaj więcej

Skomentuj