Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Powodzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko przez sztucznie wywołane deszcze

Powodzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko przez sztucznie wywołane deszcze
gj
09.01.2018, o godz. 15:48
czas czytania: około 2 minut
0

Sztuczne wywoływanie, czyli tzw. sianie deszczu, doprowadziło do powodzi w dwóch miastach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Władze tego państwa chciały wywołać deszcz, aby zapobiec trawiącej kraj suszy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Z powodu niespotykanie ulewnych deszczy, gradu, burz i śniegu najbardziej ucierpieli mieszkańcy Fudżajry, Al In i Szardży. Z zalanych terenów ewakuowano prawie 600 osób, 180 z nich musiało zatrzymać się w różnych placówkach charytatywnych. Pozostałym pozbawionym schronienia władze zapewniły nocleg w hotelach.

https://twitter.com/FAHAD_1322/status/943225510229872640

Niespotykane dotąd ulewy są wynikiem zbyt intensywnych działań wywołujących deszcz. Przetrenowana i wcześniej stosowana metoda wywoływania deszczu miała zadziałać i tym razem, ale dając większy opad. Władze zasiały więc chmury burzowe kryształkami soli, wykonując przez weekend ponad 200 lotniczych operacji. Meteorolodzy zapowiadali, że większe opady przewidywane są jedynie w Dubaju u Abu Zabi, prognozy sprawdziły się jednak aż nadto.

Silne nawałnice zaatakowały głównie zachodnią część kraju. W górach ulice zostały zalane przez lawiny błotne, na pustyni spadł śnieg. Narodowe Centrum Meteorologiczne wydało oficjalne ostrzeżenia przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi i zaleciło kierowcom unikanie bocznych dróg, gdzie utworzyły się potoki.

Tak duża ingerencja w naturę może mieć wpływ na pogodę w innych miejscach. O ile chmury deszczowo-burzowe wywołały niespodziewane zmiany pogody w sąsiadujących z ZEA krajach, nie ma to wpływu na pogodę w Europie. – Takie działania są dla nas niegroźne, a ich skutki zazwyczaj mogą pojawić się w promieniu 200-300 km od punktowego siania deszczu. Przykładem ingerencji w pogodę mogą być chociażby działania podejmowane w Moskwie tuż przed Dniem Zwycięstwa. Akcja nieraz wymyka się spod kontroli i wywołuje niespodziewaną pogodę w okolicy, ale raczej nie odbija się to na nas – wyjaśnia klimatolog Michał Kowalewski z IMGW.

Co ciekawe deszcz może być także narzędziem walki. Jedną ze słynniejszych akcji jest rozpylanie przez armię USA w chmurach nad Wietnamem jodku srebra, dzięki któremu przedłużał się okres monsunowy. Ciągłe deszcze miały utrudnić przemieszczanie się ciężarówek i sprzętu wojskowego przeciwników.

Źródło: Emirates 24/7

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024