Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której jest koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.

Na stronie pomagamukrainie.gov.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą. Witryna funkcjonuje w języku polskim i ukraińskim.

Potrzebujesz pomocy?

Opuszczasz Ukrainę? Jesteś już w Polsce? Po wypełnieniu prostego formularza zostanie on wysłany do właściwej jednostki, która pomaga uchodźcom. Odpowiedź ma przyjść szybko.

W pierwszym kroku należy odpowiedzieć gdzie się znajdujemy: w Polsce czy na Ukrainie?

Chcesz pomóc?

Wspierasz uchodźców? Możesz zapewnić schronienie lub inną pomoc? Za pośrednictwem prostego formularza informacja o chęci wsparcia zostanie wysłana do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla uchodźców.

Pomoc można zgłosić jako: organizacja pozarządowa, samorząd, firma bądź osoba prywatna.

Przyłącz się do akcji

Pod tą zakładką można znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Wedle życzenia można wesprzeć określone inicjatywy finansowo, ale też przekazać odzież lub zostać wolontariuszem.

Do wyboru są opcje: każdy rodzaj pomocy, pomoc finansowa, pomoc humanitarna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna.

Pod każdym z odnośników rozwijana jest lista podmiotów które oferują pomoc. Lista jest na bieżąco aktualizowana. Resort przy tym ostrzega: “Pamiętaj, żeby zachować ostrożność i weryfikować zbiórki pieniężne zanim przekażesz swoje środki”.

Adres [email protected] nieaktywny

Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: [email protected] “Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb” – zaznaczyło ministerstwo.

Czytaj więcej

Skomentuj