Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Polska uczelnia pomoże z przetwarzaniem odpadów

Polska uczelnia pomoże z przetwarzaniem odpadów
12.02.2020, o godz. 8:52
czas czytania: około 2 minut
0

Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad wykorzystaniem odpadów z papierni do poprawiania stuktury gleby. W grę wchodzi pół miliona ton surowca rocznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Pierwszym projektem badawczym będzie ulepszenie specjalnej mieszanki wzbogacającej glebę, którą pozyskuje się z odpadów powstających w zakładach papierniczych.

Odpady lekarstwem na problemy rolnictwa

– Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę. Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo – niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw – wyjaśnia Wojciech Musiał, przedstawiciel firmy, która współpracuje z uczelnią.

– Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku – dodaje.

Nauka we współpracy z biznesem

– Z naszych badań będą korzystali przedstawiciele świata biznesu, a firmy pomogą nam w ukierunkowaniu niektórych działań pod kątem oczekiwań z ich strony – wyjaśnia prof. prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Dyrektor centrum badawczego UO Grzegorz Sawicki poinformował, że decyzje o wyborze sprzętu kupowanego do tworzonych laboratoriów będą konsultowane z firmami, które chcą podjąć współpracę z uczelnią. Dobrym przykładem są stanowiska, na których będzie można testować preparat partnera biznesowego w przyspieszonym tempie, symulującym jednocześnie cykl pór roku na polu.

Partner prywatny zadeklarował już zakup części sprzętu badawczego dla uczelnianej pomologii.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024