Policjanci z powołanej w Częstochowie „specgrupy śmieciowej” zatrzymali 9. kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym składowaniem niebezpieczny odpadów.

Przywożone przez gang z zagranicy substancje były porzucane w różnych częściach kraju. – Do ostatnich zatrzymań, realizowanych w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, doszło we wtorek i w środę na terenie czterech województw – informuje PAP.

Odpady niebezpieczne

Jak podaje policja, wszyscy podejrzani byli zamieszani w nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych. – Odpady te, z uwagi na swoje właściwości, bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu wielu osób. Trzy kobiety i sześciu mężczyzn w wieku od 33 do 57 lat, zostali zatrzymani na terenie województw śląskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego – poinformowali policjanci.

Dalsze czynności z zatrzymanymi są przeprowadzane pod nadzorem prokuratury. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia, grozi im kara do 8 lat więzienia.

Specgrupa z Częstochowy

Pod koniec 2019 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli dotychczas na trop 14 nielegalnych składowisk w kilku województwach.

– Skrupulatna praca i ścisła współpraca z katowicką prokuraturą, doprowadziły do przedstawienia do tej pory zarzutów już 57 osobom za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 21 z nich zostało już tymczasowo aresztowanych – podsumowała policja.

Czytaj więcej

Skomentuj