1 / 4

Do końca czerwca Poczta Polska będzie testowała dostawcze samochody elektryczne. Spółka chce stopniowo wymieniać flotę. Pierwsze w Polsce testy prowadzone na tak dużą skalę mają sprawdzić parametry dostępnych na rynku aut.

Testowane są pojazdy producentów takich jak Renault, Nissan, Zeppelin Goupil, Melex, Citroen, Peugeot, KOMEL (konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych).

Proponowane przez nich auta, o ładowności do 800 kg, muszą posiadać homologację do poruszania się po drogach. – Po raz pierwszy na tak dużą skalę zostanie sprawdzonych w praktyce tak wiele różnych modeli aut dostawczych siedmiu producentów dostępnych na polskim rynku – informuje Poczta Polska, która w planach ma przetestowanie około 50 aut.

Samochodami jeżdżą listonosze (Poczta Polska zatrudnia ich około 25 tys.) oraz kurierzy i kierowcy rozwożący materiały do placówek spółki. – Niewiele podmiotów wykorzystuje rozwiązania logistyczne czy informatyczne w skali porównywalnej z Pocztą – mówi prezes spółki Przemysław Sypniewski.

Testy prowadzone na ulicach Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa, Lublina, Łodzi, Gdańska, Wrocławia i Katowic obejmują m.in. ładowność, sposób ładowania akumulatorów, możliwą do przejechania liczbę kilometrów. Ciche auta elektryczne mogą sprawdzić się w czasie nocnego transportu przesyłek. Oprócz nich testowane są również różne rodzaje ładowarek i stacji ładowania.

Spółka zamierza między innymi wyliczyć potencjalne oszczędności finansowe, które mogłyby wiązać się z ewentualną wymianą floty na elektryczną. Na takie rozwiązania w przypadku spółek pocztowych i kurierskich decyduje się coraz więcej państw. Samochody elektryczne wykorzystuje już m.in. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji.

Wcześniej Poczta Polska testowała także skutery elektryczne i trójkołowce w programie „Gamma Rebels powered by Poczta Polska”, w którym start-upy przygotowały rozwiązania wspierające dla działalność spółki. Jest również jednym z sygnatariuszy porozumienia o elektromobilności podpisanego pomiędzy spółkami Skarbu Państwa.

Źródło: poczta-polska.pl

Czytaj więcej

Skomentuj