1 / 4

Na Dużym Stawie w parku Wilsona w Poznaniu pojawiły się pływające ogrody; wyspa wyposażona została także w kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. Wcześniej podobne instalacje zamontowano na rzekach – Warcie oraz Cybinie.

Pływające ogrody to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają m.in. wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze.

„Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo” – podał urząd miasta.

Pływające ogrody pojawiły się teraz na Dużym Stawie w poznańskim parku Wilsona. Na samej wyspie powstała też budka lęgowa dla ptactwa wodnego.

https://www.facebook.com/oficjalnyportalMiastaPoznania/videos/290300498730430/

Jak wskazał dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, „dzięki ogrodom pływającym ptaki wodne mogą bezpiecznie zakładać swoje gniazda, a z brzegu nie dostaną się do nich drapieżniki, w tym bliskie nam czworonogi, psy czy koty” – zaznaczył.

Instalację w parku Wilsona, dzięki środkom Rady Osiedla św. Łazarz, wykonała Fundacja OnWater.pl przy współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Wcześniej podobne instalacje zamontowano na rzekach – Warcie oraz Cybinie.

Poznański magistrat wskazał, że bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców.

„Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w Poznaniu, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions” – podkreślił magistrat.

Czytaj więcej

Skomentuj