Zielone dachy i ściany umożliwiają znaczące zwiększenie powierzchni zieleni na terenach, które charakteryzują się ograniczoną powierzchnią naturalnych gruntów lub wręcz ich nie posiadają. Wprowadzanie przedstawicieli wielu różnych gatunków roślin na te obiekty przyczynia się do podniesienia różnorodności gatunkowej i funkcjonalnej miasta, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia regulacji i poprawy klimatu.

Ponieważ rośliny uważane są obecnie za jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych „zielonych technologii”, stają się podstawą licznych rozwiązań służących dobrostanowi ludzi.

Bezpośrednie ograniczanie zanieczyszczeń

Potencjał roślin do akumulacji zanieczyszczeń z powietrza jest jedną z usług świadczonych przez zbiorowiska roślinne (ecosystem services) na rzecz mieszkańców miast. W skali lokalnej roślinność, również ta na zielonych dachach i ścianach może stanowić barierę fizyczną ograniczającą narażenie ludzi na zanieczyszczenia powietrza, czyli bezpośrednio ograniczać ilość zanieczyszczeń. Cząstki stałe unoszące się w powietrzu są zatrzymywane i tymczasowo przechowywane bezpośrednio na liściach. Liście roślin, zależnie od gatunku, działają jak pochłaniacze unieruchamiające zanieczyszczenia, np. cząstki pyłów zawieszonych (PM) czy metale ciężkie.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?