W ostatnim czasie uwaga wszystkich podmiotów branży odpadowej zwrócona jest w kierunku legislacyjnych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, związanych z wdrażaniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), systemu kaucyjnego, a także rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych.  

Grad uwag, który spadł na projekty dotyczące ROP-u i systemu kaucyjnego, zmienił bieg prac resortu i spowolnił jego działania. Niemniej jednak już na tym etapie prac legislacyjnych konieczne są dyskusja i szeroka analiza skutków, jakie wiążą się z wprowadzeniem tych rozwiązań dla zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Problem braku stałości prawa 

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na brak stałości polskiego ustawodawstwa i słabą jakość legislacji, która znacząco wpływa na prowadzenie działalności związanej z branżą odpadową w Polsce. Właściwymi przykładami odwzorowującymi te problemy są projekty ustaw wprowadzające rozszerzoną odpowiedzialność producenta i system kaucyjny. Projekt dotyczący ROP-u został opublikowany z początkiem sierpnia 2021 r. i po etapie konsultacji publicznych, podczas których większość rozwiązań została skrytykowana, trafił ponownie do resortu, który miał opracować nową jego wersję. Jak wynika z ostatni...