Obecnie największym producentem kukurydzy (ok. 37%) jest Ameryka Północna, a dokładniej – Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu są Chiny (ok. 21%), a zaraz za nimi najwięcej kukurydzy hoduje się w Brazylii (ok. 7%). W Polsce uprawia się kukurydzę na areale 1,2 mln ha, z czego połowa jest uprawiana na ziarno, a druga na kiszonkę. Oznacza to, że kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju, a polski udział w światowych zbiorach tej rośliny to ok. 0,4%.

Kukurydza jest rośliną bardzo wszechstronną pod względem jej wykorzystania. Zastosowanie ma w przemyśle paszowym do karmienia drobiu, trzody chlewnej i bydła. Kukurydza ma najwyższą wartość energetyczną spośród wszystkich zbóż uprawnych. Używana jest także w przemyśle spożywczym, w którym głównymi produktami są chrupki i płatki, mąki i kasze, a także jako składnik w produkcji alkoholu w gorzelniach i browarach. Idealną przekąskę w kinie lub w domu stanowią popcorn lub prażona kukurydza. 

Nie mniej popularne jest gotowanie całych kolb. Oprócz tego kukurydza to doskonały dodatek do innych potraw, szczególnie w kuchni meksykańskiej. Coraz większe spożycie produktów bezglutenowych dodatkowo wpływa na popularność tej rośliny. Z powodzeniem można z niej produkować mąkę i używać jej do pieczenia bezglutenowego chleba. Z żółtego ziarna tej rośliny powstaje także bogaty w kwasy omega 6 olej kukurydziany. 

Kukurydza wywodzi się z klimatu podzwrotnikowego, stąd jej zapotrzebowanie na ciepło i wilgoć. Jej uprawa możliwa jest w klimacie umiarkowanym, ale wymaga to odpowiedniego doboru odmian. W naszym kraju najlepszy czas na jej siew przypada na okres od połowy kwietnia do początku maja. Temperatura gleby w okresie siewu powinna wynosić nie mniej niż 8°C, co zapewnia szybkie i równomierne wschody. Naturalnym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu jest kwitnienie mniszka lekarskiego (popularnie nazywanego mleczem), wczesnych czereśni oraz porzeczki. Ani przyspieszenie, ani opóźnienie siewu w stosunku do optymalnego terminu nie jest wskazane.

Biogaz zamiast popcornu 

Oprócz wartości odżywczych oraz paszowych rośnie znaczenie kukurydzy jako surowca w wytwarzaniu energii odnawialnej. Doświadczenia niemieckie dowodzą, że kukurydza jest jednym z najlepszych surowców do produkcji biogazu (pod względem wydajności polowej i przetwarzania). Aktualnie uprawiane odmiany pozwalają uzyskać ok. 5-6 tys. m3 metanu z 1 ha. W Polsce na potrzeby biogazowni zbiera się kukurydzę z ok. 20 tys. ha rocznie. Dodatkowo kukurydza ma użycie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, a nawet budowlanym.

W ostatnich latach systematycznie wzrastają plony kukurydzy, także tej przeznaczonej na kiszonki (najbardzi...