Szacuje się, że do 2030 r. średni udział pomp ciepła we wszystkich budynkach wyniesie od 10 do ponad 20%. Główne czynniki, które wpływają na wzrost popularności pomp ciepła w polskich domach, to znacząco niższe koszty ogrzewania, proste i wygodne użytkowanie, a także bezemisyjność i ekologiczność.

Pompy ciepła od wielu lat są rozwiązaniem niezwykle popularnym w krajach skandynawskich, Szwajcarii czy Niemczech. W Polsce także odnotowujemy dynamiczny rozwój rynku tych urządzeń. Według szacunków PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła), w 2019 r. udział pomp ciepła stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych wynosił ok. 23% i od 2011 r. wzrósł 10-krotnie.

Co przemawia za rosnącą popularnością tych urządzeń? To przede wszystkim oszczędność i komfort użytkowania. Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Ogrzewa pomieszczenia i wodę, a latem może pełnić także funkcję chłodzenia. Do działania potrzebuje energii odnawialnej z powietrza, wody lub ziemi oraz podłączenia do prądu. Z 1 kWh pobranej energii elektrycznej wytwarza nawet 5 kWh energii cieplnej. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie węglem, gazem czy innymi paliwami, a dodatkowo nie wymaga organizacji dostawy tych paliw.

– Jeszcze większe oszczędności można uzyskać, łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Przy dobrze dobranej instalacji PV wyprodukowana zostanie dokładnie taka ilość prądu, jaka wystarczy na ogrzanie całego budynku, a dom osiągnie zerowy bilans energii elektrycznej – tłumaczy Michał Kopyść, ekspert w zakresie energetyki odnawialnej z firmy Columbus Energy.

PROSTA OBSŁUGA<...