Jak wskazują badania dotyczące smart city1, bezpieczeństwo jest dla lokalnych społeczności kwestią kluczową. Według CBOS2, aż 89% z nas czuje się w Polsce bezpiecznie, m.in. za sprawą nieustannie ulepszanej technologii wizyjnej. Monitoring może jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Poza statycznymi, dobrze znanymi urządzeniami montowanymi w przestrzeni publicznej służby mogą sięgać także po dodatkowe wsparcie – kamery nasobne lub systemy audio. 

Coraz większa część światowej populacji mieszka w miastach, a bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów obywateli w odniesieniu do postrzegania atrakcyjności życia w danej aglomeracji. Dlatego środowisko miejskie jest naturalnym miejscem, w którym zyskiwać na znaczeniu będą technologie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Parki, place, a nawet wąskie ulice w historycznych dzielnicach stają się mniej niebezpieczne, kiedy wsparciem służą zintegrowane systemy monitoringu, rozwiązania audio czy służby wyposażone w kamery nasobne.

Proaktywne działania

Zmniejszenie przestępczości we wszystkich jej formach – od stosunkowo niewielkich, takich jak wandalizm, aż do poważniejszych, jak choćby kradzieże czy przemoc fizyczna – jest głównym celem władz każdego miasta. Już dzisiaj w wielu polskich aglomeracjach monitoring wizyjny odgrywa kluczową rolę zarówno w powstrzymywaniu przestępczo...