Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Plastiki i paliwa można produkować z dwutlenku węgla

Plastiki i paliwa można produkować z dwutlenku węgla
06.12.2018, o godz. 9:02
czas czytania: około 1 minuty
0

Naukowcy opracowali katalizatory do niedrogiego przetwarzania dwutlenku węgla i wody w substancje, z których mogą powstawać tworzywa sztuczne, żywice, kleje czy leki. Twórcy systemu chcą też w podobny sposób wytwarzać paliwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Choć dwutlenek węgla obwiniany jest o powodowanie efektu cieplarnianego, to może być też cennym surowcem.

Na łamach pisma „Energy & Environmental Science” zespół z Rutgers University przedstawił metodę na to, jak sprytnie wykorzystać ten gaz z pomocą niedrogich elektrokatalizatorów.

Z ich wykorzystaniem badacze potrafią z wody i dwutlenku węgla otrzymywać substancje oparte na jednym, dwóch, trzech lub czterech atomach węgla. Można je następnie wykorzystać do produkcji paliw, plastików, klejów, żywic czy leków.

– Przełom, którego udało nam się dokonać, może pozwolić na konwersję dwutlenku węgla w cenne produkty i surowce dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego – podkreśla autor odkrycia prof. Charles Dismukes.

Wcześniej badacze pokazali, że dwutlenek węgla można elektrochemicznie zamieniać w metanol, etanol, metan i etylen, jednak taka produkcja była mało wydajna i kosztowna.

Natomiast nowo odkryty proces, w którym powstają także bardziej złożone substancje, opiera się na pięciu katalizatorach wykorzystujących niedrogie i łatwo dostępne składniki takie jak fosfor czy nikiel.

Badacze uzyskali już odpowiednie patenty i założyli firmę RenewCO2, aby skomercjalizować pomysł. W dalszych badaniach naukowcy chcą jeszcze dokładniej poznać zachodzące w zastosowanym procesie reakcje, aby móc otrzymywać więcej substancji, z których m.in. można byłoby otrzymywać paliwa.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024