Naukowcy opracowali katalizatory do niedrogiego przetwarzania dwutlenku węgla i wody w substancje, z których mogą powstawać tworzywa sztuczne, żywice, kleje czy leki. Twórcy systemu chcą też w podobny sposób wytwarzać paliwa.

Choć dwutlenek węgla obwiniany jest o powodowanie efektu cieplarnianego, to może być też cennym surowcem.

Na łamach pisma „Energy & Environmental Science” zespół z Rutgers University przedstawił metodę na to, jak sprytnie wykorzystać ten gaz z pomocą niedrogich elektrokatalizatorów.

Z ich wykorzystaniem badacze potrafią z wody i dwutlenku węgla otrzymywać substancje oparte na jednym, dwóch, trzech lub czterech atomach węgla. Można je następnie wykorzystać do produkcji paliw, plastików, klejów, żywic czy leków.

– Przełom, którego udało nam się dokonać, może pozwolić na konwersję dwutlenku węgla w cenne produkty i surowce dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego – podkreśla autor odkrycia prof. Charles Dismukes.

Wcześniej badacze pokazali, że dwutlenek węgla można elektrochemicznie zamieniać w metanol, etanol, metan i etylen, jednak taka produkcja była mało wydajna i kosztowna.

Natomiast nowo odkryty proces, w którym powstają także bardziej złożone substancje, opiera się na pięciu katalizatorach wykorzystujących niedrogie i łatwo dostępne składniki takie jak fosfor czy nikiel.

Badacze uzyskali już odpowiednie patenty i założyli firmę RenewCO2, aby skomercjalizować pomysł. W dalszych badaniach naukowcy chcą jeszcze dokładniej poznać zachodzące w zastosowanym procesie reakcje, aby móc otrzymywać więcej substancji, z których m.in. można byłoby otrzymywać paliwa.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj