Plaga kradzieży w mieście. Kierowcy, rowerzyści i piesi muszą się mieć na baczności. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi informuje o nasileniu kradzieży włazów do studzienek kanalizacyjnych i żeliwnych kratek ulicznych.

Plaga kradzieży szczególnie nasiliła się w ostatnich dniach marca i na początku kwietnia. W tym czasie skradzionych zostało prawie 20 pokryw studzienek i kratek ściekowych. W wyniku kradzieży złodzieje pozostawiają dziury w drogach, co z kolei powoduje duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Złodzieju pamiętaj!

– Taki otwarty wpust uliczny czy otwarta studnia kanalizacyjna jest ogromnym zagrożeniem. Mamy wiosnę, coraz więcej łodzian jeździ po mieście na rowerach. Niech ktoś z nich wpadnie do takiej odkrytej studni czy wpustu ulicznego, to mamy tragedię. Podobnie rzecz ma się przecież w przypadku najechania samochodem, nie mówiąc już o tym, co grozi pieszemu, który wpadnie do takiego otworu. Także szanowny złodzieju, pamiętaj, że jeżeli coś się komuś stanie, będziesz za to odpowiadał – ostrzega Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Zabezpieczają jak mogą

Pracownicy ZWiK starają się zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego niezwłocznie zabezpieczają miejsca kradzieży. Przede wszystkim miejsca te są natychmiast oznaczane, a następnie zamiast skradzionych żeliwnych pokryw wstawiane są betonowe. Ma to zapobiec pladze kradzieży w przyszłości.

Wzmożone kontrole

Wiele wskazuje na to, że sprawcami tej plagi kradzieży są osoby, które potem sprzedają metalowe i żeliwne elementy kanalizacji w skupach złomu. Dlatego strażnicy miejscy zaostrzają kontrole w skupach. Przede wszystkim będą zwracać uwagę na to, czy dokumentacja jest prowadzona prawidłowo, i czy osoby przynoszące złom są rejestrowane.

– Przypominamy, że osoba, która dostarcza złom do punktu skupu, ma obowiązek wypełnienia formularza. Natomiast osoba prowadząca skup musi zapisać nie tylko dane identyfikacyjne tej osoby, ale też asortyment, który przyjmuje – mówi Joanna Prasnowska, rzeczniczka Straży Miejskiej w Łodzi.

Plaga kradzieży kosztowna dla skupów

Straż miejska przypomina również, że nieprawidłowo prowadzona dokumentacja lub przyjmowanie do skupu elementów nie ujętych w ewidencji jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 złotych. Osobne postępowanie może wszcząć również policja pod kątem kradzieży. Za zakup kradzionych elementów infrastruktury kanalizacyjnej grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

Apel o kontakt

Pracownicy wodociągów apelują o kontakt mieszkańców, którzy zauważą otwarte, niezabezpieczone studzienki lub zauważą ich elementy. Zgłoszenie może uratować komuś życie, ponieważ pracownicy PWiK natychmiast po jego otrzymaniu udadzą się w miejsce kradzieży, by je zabezpieczyć. Takie informacje należy zgłaszać pod numerem telefonu 994 oraz do centrum zarządzania kryzysowego (42 638 49 49). Apel ZWiK i Straży Miejskiej w Łodzi do właścicieli skupów oraz do mieszkańców znajdziecie TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj