Trwa modernizacja 1/3 z dostępnych dla pasażerów dworców kolejowych w całym kraju. Inwestycje potrwają do roku 2023 i będą kosztować 1,5 mld zł.

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworcami kolejowymi. Tylko co czwarty obsługuje podróżnych. To właśnie spośród 600 obiektów zarządzająca nimi spółka PKP PLK wytypowała niemal 200, które przejdą gruntowną modernizację i przebudowę. Na liście udostępnionej przez PKP znalazły się dworce zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Na niektórych prace albo już się zakończyły (jak np. poznański Dworzec Zachodni, Miechowo w Małopolsce czy dolnośląskie dworce w Siechnicach, Świętej Katarzynie, Smardzowie Wrocławskim, Jaworze i Strzelinie) albo właśnie trwają. Inne są na etapie projektowania.

Plany na rok 2019

W 2018 r. zawarto kolejne umowy na prace budowlane i projektowe. Przebudowywane są właśnie m.in. dworce w Chojnowie (prace przy zabytkowym budynku, w którym znajduje się m.in. punkt przedszkolny, potrwają do jesieni), Białymstoku (zakończy się wiosną 2020 r., do tego czasu pasażerowie będą korzystać z dworca tymczasowego).

Umowy projektowe podpisano dla ośmiu dolnośląskich dworców: Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Malczyce, Smolec, Szklarska Poręba Górna i Wałbrzych Główny.

Priorytet w przebudowie mają dworce położone przy zmodernizowanych liniach kolejowych, będących w trakcie przebudowy, ewentualnie do przebudowy zaplanowanych.

Prawie 60 dworców do 2022 r.

Pod koniec grudnia Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało 11 umów o dofinansowaniu inwestycji kolejowych wartych ponad 605 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie 412 mln zł.

Pieniądze zostaną wydane na przebudowę lub budowę 59 dworców. Do końca 2021 r. w województwie pomorskim będzie to 21 obiektów: Pomiechówek, Chałupy, Żelistrzewo, Pruszcz Gdański, Jurata, Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Prabuty, Pszczółki, Szymankowo, Tczew, Susz, Hel, Jastarnia, Kuźnica, Mrzezino, Puck, Reda, Swarzewo, Władysławowo.

W województwach lubuskim i wielkopolskim inwestycje zaplanowano do  połowy 2022 r.  Obejmą 10 dworców: Babimost, Gorzów Wlkp., Nowiny Wielkie, Rzepin, Sulechów, Świebodzin, Witnica, Nowy Tomyśl, Opalenica, Palędzie.

W województwie małopolskim to z kolei: Sędziszów Małopolski, Biadoliny, Czarna Tarnowska, Sterkowiec, Jasień Brzeski, Kraków Swoszowice, Radymno, Rzeszów Główny, Stalowa Wola Rozwadów.

Część z obiektów ma powstać jako tzw. dworce systemowe. PKP zamierza też przeznaczyć część powierzchni dworców przeznaczać na pod wynajem na działalność handlową i usługową.

Z mapą dworców przeznaczonych do przebudowy można zapoznać się tutaj.

Źródło: muratorplus.pl

Czytaj więcej

Skomentuj