PKP Energetyka poprzez realizację programu “Zielonej Kolej” ma dać impuls inwestycyjny dot. odnawialnych źródeł energii szacowany nawet na 10 mld zł – uważa prezes spółki Wojciech Orzech. Zgodnie z założeniami do 2030 r. 85 proc. energii zasilanej kolej w Polsce ma pochodzić z OZE.

CTL Logistics i PKP Energetyka podpisały list intencyjny ws. programu “Zielona Kolej”. Celem współpracy jest przejście CTL Logistics na energię z OZE, która będzie wykorzystywana zarówno do zasilania pociągów, jak i infrastruktury przewoźnika.

Program “Zielona Kolej” został stworzony przez branżową inicjatywę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), a jej celem jest to, by do 2030 r. 85 proc. energii zasilającej kolej w Polsce pochodziło z OZE. W 2025 r. ten udział ma wynieść 50 proc.

Prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech podkreślił, że kierowana przez niego spółka dzięki programowi będzie dawać impuls rynkowi inwestycyjnemu.

– Będziemy określać, jakie mamy zapotrzebowanie na odbiór zielonej energii i w wyniku tego impulsu będziemy kontraktowali odbiór energii. Zakładamy, że ten impuls inwestycyjny może wynieść do 10 mld zł. To potężny i bardzo pozytywny kierunek działania naszego środowiska – powiedział W. Orzech.

Czytaj więcej

Skomentuj