PKP SA planuje zainstalować panele fotowoltaiczne na jednej czwartej budowanych i modernizowanych dworców kolejowych w ramach wartego prawie 2 mld zł Programu Inwestycji Dworcowych. Spółka dodała, że w oparciu o dostępne dane szacuje, iż panele te wytworzą 377 tys. 495 kWh zielonej energii w ciągu roku. To mniej więcej dziesięć razy tyle, ile zużywa rocznie dworzec kolejowy w Mławie.

Obecnie najwięcej paneli fotowoltaicznych zostało już zainstalowanych na dachu dworca w Białymstoku. Zakłada się, że wytworzą one w ciągu roku ok. 21 tys. kWh, co ograniczy emisję dwutlenku węgla o ok. 20 tys. kg rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile pochłania w ciągu roku około 4 tys. drzew.

Jak informuje PKP SA, w inwestycjach realizowanych w ramach programu dworcowego około 30 proc. dworców będzie ogrzewanych przy pomocy pompy ciepła lub przy ich wspomaganiu.

W ponad 50 lokalizacjach zaplanowano ponadto inny sposób gospodarowania wodami deszczowymi niż odprowadzanie ich do sieci kanalizacji deszczowej. W 32 dworcach zaplanowano jej retencjonowanie, natomiast na 29 obiektach będzie ona odzyskiwana np. do spłukiwania toalet oraz podlewania terenów zielonych.

Czytaj więcej

Skomentuj